Přidávám suroviny do hnětací mísy, vážím, měřím. Opět studuju recept. Cukroví dělám opravdu jen jednou v roce, takže několikrát kontroluju, jestli jsem na něco nezapomněla. Copak absenci másla v těstě poznám snadno, ale co když chybí žloutky nebo koření? Za chvilku už s potěšením poslouchám, jak robot hbitě hněte těsto, a než bych řekla „popocatepetl, kde jsem, sakra, nechala tu stěrku“ je hotovo.
Vyndávám krásně hladké těsto z mísy a v duchu si říkám: ty trubko, proč ten dokonalý stroj nepoužíváš častěji? A vzpomenu si na všechny ty podzimní štrůdly, tedy i na spoustu jablek, které jsem ručně strouhala na struhadle. Jen dvakrát jsem vytáhla robota! To tehdy, když jsem těch štrůdlových nohávů dělala víc.
Odpověď je snadná. Rozhoduje poměr námahy s ručním strouháním jablek versus nutností poskládat robota do příslušné pracovní verze, a po jeho velmi krátké práci (je rychlý, silný a šikovný, můj Benedikt:)) to zase všechno umýt a poskládat. Ono to fakticky zase tolik práce není, ale když jde o jediný noháv štrůdlu, vychází ta námaha poměrně nastejno.
Ovšem pokud jde o těsto, je robot, tedy tento můj konkrétní robot, nenahraditelný. V takovém případě lenivá nejsem. Ale popravdě, zapnout hnětač dá mnohem méně práce než sestavit strouhací aparaturu! 😛
Hm. Tak mě napadá, že je to zvláštní protimluv – být líná použít výkonného pomocníka 🙂
Takže se dnes nepřekvapivě ptám: jak často používáte v kuchyni robota? Myslím toho velkého, ne ponorný mixér nebo ruční šlehač – ty jsou po ruce v podstatě stejně jako vařečka nebo třeba kvedlík. Když už jsme u toho – používáte ještě někdo klasický kvedlík? (já už ne:))
Mám starého robota na lince odjakživa, nad ním visí průhledná mrňavá skříněčka na nástavce, takže robota používám stále. Kdepak strouhat jablka, mrkev nebo cokoliv jiného ručně. Brrr. Jenom mu už nejde šlehání a hnětení. Tak mi nad linkou visí držák na výkonný ruční
šlehač a ten supluje toho už v těchto oborech neznalého ro bota 🙂 .
Robota jsem si zakoupila v době, kdy jsem se propadala do lhostejnosti vůči životu, ve víře, že se mi podaří tento sešup zastavit. Nikdy nebyl použit, přestěhoval se sice se mnou, ale setrvává ve sklepě. Snad na něj jednou dojde.
Kynutá těsta zadělávám ručně – taky pro ten pocit, že když už do sebe dostávám ty mlsné kalóryje, nějakou energii taky vydávám. Na strouhání mám také podobný mlýnek-strouhač, jako na odkazech od Matyldy a Evy B. Mám ho ráda, jen už na něm nebudu strouhat mrkev na kolečka. Když jsem to jednou zkusila recept na mrkev dušenou podle L. Herrmannové by zněl takto: Očištěnou mrkev nastrouháme na kolečka, posbíráme z linky a z podlahy, opláchneme…
Ovšem na to běžné pečení, nemajíc kolem sebe hladová či mlsná ústa, si vystačím s ručním struhadlem.
Gratus je pěkný kousek a viděla jsem ho v akci u sousedky Ivy. Ona je s ním maximálně spokojená, pravidelně peče sladké a nemůže si ho vynachválit. Já přemýšlím…zatím mám ruční mixér šlehač a toho miláčka, co dávám odkaz výše…
Máme multifunkční kráječ-mlýnek-struhadlo od Tefalu: https://www.datart.cz/Strouhac-TEFAL-FreshExpress-MB756G31.html
to je miláček, skvěle funguje a navíc je barevný, radost s ním pracovat 🙂 strouhanka, oříšky, brambory na placky, jablka na štrúdl… na co si vzpomenete 🙂
Jo, to je on, co je ode mne odkaz dole, jen nemám Tefal, ale z Lidlu. S tímhle jsme spokojená. Strouhá i parmezán a dobře se umývá.
Těsto na cukroví ručně. Jen ruce poznají tu správnou konzistenci (všichni víme, co dokáže různě stará mouka). A navíc to k těm svátkům tak nějak patří…
Jo, taky jsem to dělala 🙂 Ale nechybí mi to. Ruční práce je na cukroví ještě až až! Tedy pro mě:))
Tak já, stará větev, jsem dostala robota nyní k narozeninám. Moc jsem z toho Fildy vodvařená nebyla protože mám doposud Etu, ale u těsta alespoň nebolí ručičky a je krásně hlaďounké. Etinku jsem schovala do skříňky /vyházela jsem nepotřebné / a než budu obeznámená s ,,funkcemi“ tak nebude zahálet, bude strouhat.
Kvedlík jako kvedlačku neboli po rychnovsku kverlačku? tu máme, ale už jen jako památeční 🙂 cit. “ Co to děláš za uličnictví, uličníku jeden uličnická, chceš, abych na tebe vzala kverlačku?“ řekla maminka. A teď schválně – kdo uhodne, ze které knížky cituji? 😀
Bylo nás pět? Jen hádám 🙂
anoooo trefa 🙂
Žádná kvedlačka :-), u nás jedině švrlák….
Pouze a jedině šprudlák.
No, nebo klechtačka, protože se s ní klechtala klechtanka
Robot mi teď zrovna míchá těsto na vosí hnízda. Stojí mi na lince, v míse mám nástavce na hnětání, šlehání a mísení, mixér a mlýnek na maso mám v šuplíku pod ním. Jediné, co moc nepoužívám, je strouhač (už dávno oříšky a pod. mixuju, místo strouhám). Je složený stejně jako lis na citrusy ve skříňce vedle, není problém pro něj sáhnout. Používám ho poměrně často, míchám v něm všechna těsta, mixuju co je potřeba… Kvedlík – to slovo slyším poprvé, u nás je to kvedlačka, koukám, kolik názvů to má. A už ji nemám, místo toho mám drátěné metličky.
Úlky! Ty dělám až jako poslední – nemusely by vydržet:)) Umím se jakž takž ovládat, pokud jde o vánoční cukroví, ale úlky jsou výjimkou. Takže je budu dělat na poslední chvíli (a budu je muset schovat před Markem, který je má rád stejně jako já:))
To je ono – základem pro používání robota je dostupnost jeho dílů. No a já mám strouhací aparaturu moc zastrčenou. Asi to budu muset rozmyslet a udělat jinak 🙂
Já všechno schovávám dolů do sklepa 🙂 sice tam občas nějaká škodná zavítá, ale většina vydrží. Stejně nejvíc chutná před Vánocema, tak co už.
Mně také nebaví vytahovat, poskládat, zase rozmontovat, umýt a uložit tuhletu věc. Z téhož důvodu ještě nemám zahojený ustrouhnutý palec při ručním strouhání jablek. Tak nevím, co je lepší 🙂 !
tak já použiju, rozložím, strčím do myčky, umeju, poskládám do tvaru, v jakém se dá příště nasadit přímo na tělo robota a schovám. Příště jen vytáhnu, nasadím a použiju. Jo, asi je to trochu pracnější než vzít jen struhadlo, ale když dělám něco většího, používám spíš robot.
Můj robot je pořád připraven, stojí na lince (spíš překáží) vedle kávovaru. Proto ho často používám, protože jakmile bych ho někam uložila, už tam zůstane 😀 . Stejně tak jako krouhač na zelí a pod., třeba ta jablka, nebo odšťavňovač. Krouhač používám jen když dělám opravdu velké množství čehokoliv, protože se mi s ním nechce skládat a potom mýt a ukládat. Odšťavňovač dtto. Ale nedávno jsme dokoupili různé nástavce, které se přimontují raz dva a ty tedy začínám používat, takže se blíží definitivní uložení krouhače a spol. na půdu 🙂
To je ono – co mám robota na lince, používám ho častěji, hodně i jako lis na citrusové plody (dělám pravidelně citronovou šťávu, dá se uskladnit lépe než citróny s jejich tendencí ze dne na den zplesnivět). jen pro ta struhadla musím jít do skříňky – a ejhle, už strouhám na struhadle! 😛
Tak robota jsem si nechala koupit jako svatební dar, byla to dvouhlavová ETA, tehdy asi výkřik techniky. I když naši ji měli aspoň 15 let a já na ni byla zvyklá. A navíc stála ta základna na pracovním stole a ta kompletace nebyla tak složitá. Problém byl s místem, ty všechny nástavce a mísy zabraly děsně místa. Nakonec jsme to my neměli kam dát a tak skončil jako náhradník u našich. Teď mám ručního Brauna a kvalitní mlýnek, který také vytahujeme na větší množství materiálu. I tu strouhanku na naše 4 řízky si klidně nastrouhám na struhadle
To je, řekla bych, hodně klasický přístup. Taky jsem tam byla a často i jsem 🙂
Na strouhání jsem vzala na milost tohle, ale musí stát na lince, jenže parmezán strouhá skvěle: https://www.lidl.cz/p/silvercrest-kitchen-tools-elektricke-struhadlo-sgr-150-e1/p100375440?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=sho-sea_brd_base-all_notset_ao_shop_nf_sl_ao_p-google.brand-high&utm_content=162990467422&utm_term=&cid=21554349339&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAgoq7BhBxEiwAVcW0LKlcwOZXpTvSmqPlqp2Q1FMMNSYjqPU3EjkT7Tsb4s-B4Pa_b8Y3OxoC6TcQAvD_BwE
Já se přiznám, že robota nemám. Mám jen ruční šlehač.
A kynuté zadělávám pěkně postaru měchačkou.
Mám takovou smaltovanou mísu s uchy po stranách, jako měla moje babička. A v té se to zadělává jedna radost.
Ale je pravdou, že o kuchyňském robotovi už občas přemýšlím, že by se tu a tam hodil.
Kdysi jsem roky zadělávala ručně (dobrá mísa skutečně věci usnadní a urychlí:)) a neměla jsem pocit, že by mi robot chyběl. Pak jsem dostala Benedikta (Kenwood), mimo jiných s inovovaným K nástavcem, a najednou mě mrzelo, že jsem ho neměla ty roky předtím, kdy byly doma věčně hladoví kluci a já měla pocit, že bych měla zadělávat v neckách 😛
(Pro vysvětlení – má i hnětací hák, ale tohle speciálně tvarované „K“ je většinou lepší)
Míšo, Ty máš taky tu krásnou šedou, půvabně tvarovanou smaltovanou mísu, co vypadá jako velký rozkvetlý tulipán s uchy? To je můj miláček a památeční kousek – je po mojí babičce, po ní ho měla maminka a od ní jsem dostala já. Není nad ní na kynuté těsto a na sbírání hrušek 🙂
Mám ji po babičce taky, ale bílou. Jo a ještě plechovou mísu bez toho ohnutého okraje, ale je oranžová a na ní ještě kytičky nebo jahody, teď nevím.
to jsou krásné vzpomínkové kousky a ještě funkční 🙂
Kvedlík? To jako šprudlák? No, už dlouho ne. Spraví to ruční šlehač. Ale dlouho jsem měla ten skautský z větve, co dělával děda.
Robota vytahuju málo, protože mě nebaví ho skládat. Navíc teď málokdy dělám těsto ve velkém, ty doby, kdy jsem pekla na hody a na májovou, jsou už pryč.
Šprudlák? No asi jo 🙂 taky jsme doma mívali ten ze smrkové větve, tedy několik takových.
Teď už žádný nemám. Pokud to není na ruční šlehač, mám takovou spirálku na držadle. Ta funguje výtečně a je skladná. Pak mám takové větší drátěný nesmysl 😛 Taky funguje, ale je neskladný a špatně se čistí. Proč já ho v tom šuplíku ještě mám? 🙂
Kvedlačky mám z vánočních stromků, šprdlám tím vajíčka. ETA 010, kterou jsme dostali svatebním darem byla nahrazena Gratusem. Na těsto lepší, ale strouhač byl lepší na tom starém.