MLSOTNÍK: Pomazánky pro stále hladové krky (a sladkost navíc)

Nečekejte žádnou haute cuisine, jen pár tipů na rychlé pomazánky, snad to ani recepty nejsou. Ale můžou se hodit, když večer přijdete unavení z práce, nemáte fantazii ani elán na žádné větší vyvařování a potřebujete ty svoje domácí hladovce rychle nakrmit, případně když dorazí nečekaná návštěva.

Nějaké pečivo je doma vždycky a já navíc skoro vždycky mívám v ledničce aspoň jednu vaničku obyčejného pomazánkového másla bez příchuti.*

Takže, co s ním? Základ je jednoduchý – utřeme jedno pomazánkové máslo se solí a pepřem v množství podle chuti. Pokud chceme pomazánku použít druhý den na svačinu, doporučuju navíc přidat asi dva obdélníčky taveného sýra, klidně toho nejobyčejnějšího – pomazánka je pak pevnější a „neprotéká“ chlebem. A pokračujeme:

1) Vajíčková pomazánka: k základu přidáme natvrdo uvařená, najemno nastrouhaná vajíčka a jemně posekanou cibulku. Varianty: podle chuti můžeme přidat třeba lžičku pikantní hořčice nebo najemno posekanou kapii (oboje naráz raději ne), případně i pažitku, nať z lahůdkové cibulky.

Pomazánka pórkovo-mrkvová

2) Rybí pomazánka: je to vlastně obměna předchozí pomazánky, tj. opět základ + cibulka + případně i vajíčka, navíc přidáme vidličkou najemno rozdrcený obsah libovolné rybí konzervy – moc dobrý je třeba tuňák (stačí taková ta sendvičová drť) nebo losos, lze použít i jakékoli jiné rybičky (i ty v tomatě). Nakonec přidáme několik kapek citrónové šťávy.

3) Pomazánka s mrkví a pórkem: opět základ + najemno nastrouhaná mrkev + nadrobno pokrájená bílá část z pórku. Je moc dobrá a chutná hlavně dětem.

4) Brokolicová pomazánka: opět základ + najemno posekané, předem uvařené růžičky z jedné menší brokolice, opět lze přidat i natvrdo uvařená, najemno nastrouhaná vajíčka, jak kdo chce.

Další obměny základní pomazánky si jistě podle chuti a obsahu ledničky vymyslíte sami – se šunkou, se šunkou a kyselou okurkou, s rajčaty a paprikou (rajčata doporučuju oloupat), s olivami, s česnekem – fantazii se meze nekladou.

No, a to je vše; jak píšu v úvodu, nic světoborného. Spíš si vyhrajte s nazdobením na talíři (petrželka, kapie, u rybí pomazánky kolečko citrónu nebo plátek natvrdo uvařeného vajíčka – co vás napadne), i jednoduché jídlo může vypadat hezky. Ale to přece všichni víte.

A ta sladkost navíc? Je podle Keldy ze serveru Labužník: http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=16518 a doma jí říkáme „Týrám Míšu“ (fajn název na Zvířetník, že?), ona je to taková ošizená česká variace na tiramisu, tiramisu to ale není ani náhodou, proto ten divný název. Dobré to ale opravdu je, vyzkoušejte.

Pomazánka s rybičkami

Co potřebujeme?

2 pomazánková másla bez příchuti

2-3 pudingové dezerty se šlehačkou, nejlepší jsou ty s karamelovou příchutí

4 sáčky vanilkového cukru

1 hrnek silné kávy, klidně instantní

1 sáček cukrářských piškotů cukrářských, ale stačí i obyčejné dětské

Postup:

Utřeme pomazánková másla s pudingovými dezerty (včetně té šlehačky nahoře) a 2 sáčky vanilkového cukru, uvaříme silnou kávu a osladíme ji zbývajícími cukry; kdo má rád, může přidat i trochu rumu (my rum nedáváme). A pak už jen do kávy zlehka namáčíme piškoty, skládáme je do vhodné nádoby (třeba do menšího zapékacího plechu nebo do rozevíratelné dortové formy) a každou vrstvu piškotů potřeme předem připraveným krémem; vše nejméně dvakrát zopakujeme – podle toho, jak nám vyjdou suroviny. Poslední vrstvu tvoří krém, který můžeme (ale nemusíme) nahoře posypat kakaem. Vše necháme aspoň 2 hodiny (raději ale do druhého dne) ztuhnout a odpočinout v lednici. Vkusně obložíme pastičkami na myši.

Přeju dobrou chuť!

* Poznámka pro zámořské čtenářky: 1 pomazánkové máslo váží cca 220-250 gramů (podle výrobce), nahradit by se možná dalo krémovým sýrem typu Philadelphia, utřeným s trochou másla. Náhradu za pudingový dezert (váží 200 gramů) bohužel neznám, ale jistě na něco přijdete (asi by stačil obyčejný puding v odpovídajícím množství).

Rybičková a pórkovo-mrkvová pomazánka

Aida

Aktualizováno: 17.2.2010 — 03:45

110 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Mám dotaz, poraďte – v nějakém záchvatu jsem dneska koupila cca 1,5 kila zadního hovězího a stejné množství krůtích stejků – co s tím? Nechci vařit pořád to samé. Dík předem za inspiraci.

    1. španělské ptákovstvo, plněnou roládu, plátky,pořádně do hněda dušené na cibuli(nejoblíbenější hovězí naší famílie), jakože svíčkovou. Krůtí stejky dušené, pečené, se zeleninou -jo, a Dadalova kuchařka, tam mrkni, má to tříděné podle druhů.

      1. Dadalu i Labužníka zrovna projíždím. 😉 Problém je, že hovězí já nejvíc ráda dušené až předušené, s nějakou pikantní majdou, nejlíp na víně, se zeleninou a nebo rajčaty (typu bourgignon, stifado apod.), pánům to ale moc nejede (dcera pro změnu maso nejí vůbec). Svíčková, ptáci a plátky na cibuli byly onehdy, ach jo. 😉
        Mmch. jsem teď moc spokojená s tou malou masnou na Palajdě v ústí Husitské, jak se tam jde po schodkách a jak byla dřív taková příšerná. Dámy jsou tam ochotné, sortiment fajn, ceny přiměřené a kupuju tam i chleba nebo knedlík. Právě tam jsem dneska hýřila, nakonec toho bylo skoro za 500,- (včetně chleba, kila krůtích srdíček a obrovského krůtího krku na polívku). Chodíš tam?

        1. A co takhle dobre hovezi Stroganoff? Ja ho rada s dost cerstve mleteho cerneho pepre a kopru, ale tak mne napada, ze treba trochu pesta by nezaskodilo, kdyz neni zrovna kopr. Anebo hodne zelene petrzelky. Zastriknout slehackou a kyselou smetanou…. mnam. Vubec mne dost zacaly (zase zajimat) nektere kremove omacky k hovezimu – jako krenova, kaparova, atd. A takove ty, co se k nim da neco muskatoveho kvetu a citr. kury. V tech predvalecnych kucharkach je to nekdy takove mdle, ale kdyz se tomu doda neco gusta – neni to obcas spatne.

          Kruti stehna nemam zrovna 2x rada, ale kdyz je obcas delam, tak to necim maskuju. Jako treba upect zabalene ve slanine a podlivane bilym vinem. pect dost zprudka, aby to bylo zlatave – ne dusit. Ta kombinace slaninky, vypeku a vina neni k zahozeni. Anebo je casto delam na kari a kdyz z toho vyleze omacka, tak treba nakonec dost zeleneho hrasku.

          Dobrou chut!

          1. Anebo z tech stehen takovy ten a la Maroko maglajz na kuskus. Tam se mi libi, kdyz se snoubi neco sladsiho s ostrym a soupnout do toho nejake susene ovoce – jako treba merunky. Rashad ma urcite neco.

        2. jasnačka, jinam nechodím. Krůtí krk je strašně dobrej pečenej, minulou sobotu jsem vylovila z mrazáku zapomenutej vánoční a byla to okusovačka jedna báseň.

    2. hele, a co takhle hovězí na černém pivu? mám vééélmi ráda, a málem bych na ně zapomněla!
      hovězí na kostky, cibuli nakrájet, zesklovatět, přidat hovězí kostky, tak aby se zatáhly, přidat sůl, černé pivo, kousek chilli (a koření „co mi padne pod ruku“) a dám do trouby zapéct – občas dopodleju černým pivem
      originál recept sice nabízí jinou přílohu, ale já to milovám se smetanovými bramborky, které dám zapéct do druhé misky, taky do trouby – bramborky oloupu, nakrájím na tenké plátky, skoro jako na chipsy, dám je na pánvičku, přiliju smetanu, drobet osolím, k tomu kousek muškátového oříšku – sem-tam míchnu, dokud se smetana nevcůcne, a bramborky nejsou měkké – pak dám zapéct, možno drobet posypat parmezánem, není nutné, ale zapéct určitě
      pozor – prudce jedlé!!!

      (a z krůty bych udělala možná slepici či vlastně krůťu na paprice, a k tomu nočky, nebo taky segedínek, ten taky mám moooc ráda)

      1. Tak na pivě jsem myslím ještě hovězí nedělala, díky za tip, bude využit příště. Hovězí nakonec skončilo udušené na zázvoru, cibulce a hromadě pórku, krůtí stejky budou asi na přírodno, s bramborami pečenými v troubě a fazolkovými lusky (z mrazáku) podušenými s trochou česneku.

      2. Tyy jo, tak ty brambory na smetane uz mam v pamatovaku, budou dnes k obedu. Dik za tip. A na cernem pivy varim dost rada a relativne casto.

        1. jestli možno, ono se traduje černé pivo, ale je to naprd. Víte, většina černých piv jsou průmyslové limonádičky, dávají tam aspartam, kysličník uhličitý, kyselinu ascorbovou, pasterujou to…
          Já dávám Svijanskou třináctku. Světlý ležák.

          1. Pokud si u Svijanského pibva můžu vybrat, radši ho vypiju, na vaření mi připadne škoda, je moc dobré, podle mě asi jedno z nejlepších českých piv vůbec.
            Jo a moc jsem přemýšlela, jak jsem vlastně k těmhle pomazánkověmáslovým pomazánkám přišla. To bylo tak – já vždycky dělala pomazánky z másla nebo z tvarohu nebo ze směsi obojího. Když jsem se vdala a začla MLP dělat pomazánky podle mého, nechutnaly mu. Hlavně u rybí mu tvaroh vadil (přitom já ho v ní mám moc ráda). Tak jsem se holt přizpůsobila.

          2. Jo, Svijany jsou skvělý. I když v týhle oblasti dělaj ještě Konráda (bývalý Vratislavice), ten je možná ještě lepší. jenže to už je malej pivovar, tudíž jiná maštal…

  2. (I) R O Z V E R N Í Č E K . (I)

    (*) Na dveře paní Gimpelové zabušil žebrák. „Paní, mám hlad, jsou od tý dobroty a dají mi něco k jídlu. Pěkně jich prosím.“ „Moc toho nemám“, paní Gimpelová nato „chtěli by trochu nudlí ze včerejška?“ „Jak rád“, praví žebrák. „Výborně, tak přijdou zítra touhle dobou“. (*)
    (C) Hezký večer a pěkně se vyspinkejte. (C)

  3. tak smím-li podotknouti drobný dovětek, dovolila bych si: není-li doma pomazánkové máslo, stejně poslouží i tvaroh (občas je dokonce i levnější)

    1. …vaničkový polotučný a pokud jednoho honí echtmlsná, tak 1-2 lžičky dobré majonézy…;o)

    2. Já vím, dokonce je zdravější, přirozenější a asi i chutnější, zvlášť když se utře s trochou másla. Ale cíl článku byl – aby to bylo rychle hotové, s minimem práce.

    3. Tvaroh má malou nevýhodu, většinou je v něm moc vody. Ale rybičková pomazánka na fotce je z tvarohu, pomazánkové došlo 🙂 A kdyby vás to zajímalo, tak rybičky se z pórku vykrajujou extrémně blbě, odpadávají jim ploutvičky.

        1. No – a jeden s leprou sedí v kriminále. Upadne mu prst, tak ho vyhodí z okna, upadne druhý, zas ho vyhodí z okna – když už to tak provozuje delší čas, jeho spoluvězeň prohodí „Zdrháš, co?!“

  4. Aido, díky za inspiraci (Y) . Nestačím se divit. Pomazánkové máslo jsem před pár lety šoupla do rybí pomazánky mimoděk, v rámci akce „co dům dal“ a vůbec mě nenapadlo, že je to vlastně běžná záležitost. Stejně jako vylití šťávy či oleje z rybek zvířeně na granule (*) . Ale po dnešku rozšířím repertoár.
    Zdobení je nádherný, obzvlášť z vykrájených ryb jsem unesená, ale v praxi líný barbar. Che, při pohledu na zdobnou mrkev se mi vybavila kolegyně romantička, která svému muži (šedesátníkovi) nachystala valentýnské překvapení – vykrájela mu z mrkve srdíčka, nasypala do polívky a nedočkavě čekala na obdiv. Odhadujete správně – onen dobrý muž polívku sežral, aniž by si všiml 😀 .

      1. Jau jau, teď už mi tuhle asociaci nikdo neodpáře 😀 😀
        Ehm, ještě se vrátím, jelikož mi klasicky utekla pointa. Od prvního pokusu rybí pomazánku jinak než s pomazánkovým máslem nedělám – akorát jsem to stydlivě tutlala, ánžto jsem to považovala za rozežranost 😀 .

        1. No, a já se zase styděla to publikovat, protože přece z náhražek a konveniencí (co jiného pomazánkové máslo je, že) nikdo nic nedělá.
          Za ten předchozí odkaz se omlouvám ;-), nemohla jsem si pomoct, to už je u nás doma automatika. Máme je moc rádi – nejdřív je objevily děti (a naučily se díky nic porozumět slovenštině), pak my.

    1. Tak, vyprovokovali jste mne, i když jdu skoro s kžížkem po funusu, protože jsem nebyla domapOMATLÁNEK SE VÁM ZACHTĚLO, MLSOUNI? Inu, tady jsou další nápady:
      ČOČKOVÁ : 100-150 g zbylé uvařené čočky, 3 lžíce ramy, pomazánkového neb rozměklého másla, asi 50 g strouh.obyčejného nebo uzeného eidamu, 1-2 lž. majolky,1 střední cibule, čerstvá nebo sušená bazalka, sój.omáčka,libeček,rozmarýn nebo mletý(drcený) tymián , mletý koriandr nebo saturejka dle chuti, sůl dle potřeby.
      Postup: Vařenou čočku rozmixujeme s cibulí , vybraným druhem koření a se všemi ingrediencemi dohladka. Přidáme jemně strouhaný sýr.Mažeme na chleba a zdobíme kyselou okurkou nebo naloženou kapií.
      HERMELÍNOVÁ S JABLKY A OŘECHY
      1 hermelín, 3 lžíce mírně změklého másla obyč. neb pomaz. nebo rostlin.tuku(rama aj.), 1 menší neloupané a hrubě strouhané jablko, hrst jemně nasekaných vlašských ořechů.
      Postup: Hermelín rozmačkáme vidličkou a utřeme s máslem. Přidáme ořechy a jablko. Lze dochutit i stroužkem prolisovaného česneku. Zdobíme sekanou petrželkou nebo pažitkou.
      HERMELÍNOVÁ S JABLKY A OŘECHY(babi Sv.)
      1 hermelín, 3 lžíce mírně změklého másla nebo rostlin.tuku(rama aj.), 1 menší neloupané a hrubě strouhané jablko, hrst jemně nasekaných vlašských ořechů.
      Postup: Hermelín rozmačkáme vidličkou a utřeme s máslem. Přidáme ořechy a jablko. Lze dochutit i stroužkem prolisovaného česneku. Zdobíme sekanou petrželkou nebo pažitkou.
      TVAROHOVÁ S ŘEDKVIČKAMI
      250 g měkkého tučného tvarohu, 1 balíček ředkviček, 1 střední mrkev, sůl dle chuti, zelená petrželka nebo pažitka na ozdobu..
      Postup: Tvaroh utřeme s trochou soli , vmícháme strouhané ředkvičky a osolíme. Mažeme na chleba a zdobíme petrželkou neb pažitkou.
      Tuto pomazánku můžeme ještě obohatit přidáním 100 g rozměklého( nebo rostlinného ) másla do tvarohu a nasekaným vejcem natvrdo.
      TVAROHOVÁ S LUČINOU A MRKVÍ(
      250g měkkého tvarohu(lze i ten bez tuku),2lž. majolky, 3 mrkve(asi 70 g celkem), 1 lučina 3-,4 lžíce bílého jogurtu, sůl a mletý pepř dle chuti.
      Postup Mrkev oloupeme a velmi jemně nastrouháme. Jogurt smícháme s majolkou, lučinou a mrkví , vše osolíme a opepříme dle chuti.FALEŠNÁ HuMROVÁ-
      2 veliké mrkve, 2 stejně velké kořeny petržele,kus celeru, šťáva ze 2 citrónů,1 balíček „humrových/ tyčinek, několik lžic tučnějšího jogurtu s jednou lžící majolky.
      postup:Všechnu zeleninu
      oloupeme a velice jemně nastrouháme, tyčinky i s plastovým obalem pomoříme na cca 2 minuty do vroucí vody,pak obal sundáme a rozmačkáme hje vidičkou. Vše zakapeme velkým množstvím citr. šťávy a spojíme směsí majolky a jogurtu. Podáváme na vece nebo ijen na chlebu.Pokud není majolka, lze do jogurtu přidat 1 lžičku oliv.oleje a vyšlehat směs.
      TVAROHOVÁ S TYMIÁNEM
      250 g měkkého netučného tvarohu( nejraději ten z kelímku, jelikož se líp šlehá),3 malé stroužky česneku, 100 g pomazánkového másla, 1 vrchovatá lžč. sušeného tymiánu, sůl dle chuti.
      Postup: Tvaroh rozmixujeme nebo utřeme s pomaz.máslem a prolisovaným česnekem dohladka, přidáme rozdrcený tymián a dle chuti osolíme. Mažeme na veku neb chleba.

      1. A ještě několik dalších. Jauvajs, do hlavičky neé
        POMAZÁNKA S BURÁKY:
        250 g tučného tvarohu, 1 sáček slaných burských oříšků, česnek, sůl. Oříšky pomeleme nebo rozmixujeme, smícháme s tvarohem a prolisovaným česnekem (množství podle chuti).
        Je-li nutné, osolíme.
        VITAMÍNOVÁ POMAZÁNKA:
        100 g tvrdého sýra, 4 pórky, 2 jablka, 1 majonéza, 1/2 zakysané smetany, citrónová šťáva, sůl. Bílé části pórku, oloupaná jablka a sýr nastrouháme. Majonézu smícháme se zakysanou smetanou a promícháme se zeleninou. Podle chuti okyselíme a osolíme.
        JÁTROVÁ POMAZÁNKA:
        200 g játrové paštiky, 1 tavený smetanový sýr, 60 g másla, 2 lžíce hořčice, 2 stroužky česneku. Změklé máslo utřeme se sýrem a hořčicí. Přidáme paštiku a nastrouhané stroužky česneku. Pomazánku natíráme na plátky bílé veky, zdobíme snítkou petrželky.

        1. LENKO – TY JSI STUDNICE! JSI SUPER KUCHAŘKA A TVOJE POMATLÁNKY JSOU VELICE NÁPADITÉ A PRO MĚ DOKONCE I DOST EXOTICKÉ. (*) JSI HVĚZDA (*)

            1. DĚVČÁTKA PREMILENÁ, LENKA JE PŘEDEVŠÍM SLONOHROCH. ALE POMATLÁNKY UMÍ DOBŘE, JELIKOŽ TY BYLY VŽDY JÍDLEM NEMAJETNÝCH, KTEŘÍ POTŘEBOVALI ŽRAVOU RODINKU NEJEN NASYTIT, ALE HLAVNĚ I FINANCE UŠETŘIT. POMATLÁNKOVÁ VIRTUOZITA JE ČÁSTEČNĚ OD MÉ MAMINKY A HLAVNĚ JI K DOKONALOSTI DOVEDLA JEŠTĚ MOJE NEBOHÁ SESTŘIČKA EVIČKA. TA MUSELA Z VELICE HUBENÉHO ID UŽIVIT A HLAVNĚ POŘÁDNĚ NASYTIT SVOJE PUBERTÁLNĚ NENAŽRANÉ DVA SYNKY. NA NASYCŠENÍ TĚCH HLADOVCŮ PŘÍLIŠ PENĚZ NEZBÝVALO, TAKŽE SE VEČER CO VEČER VAŘILA NĚJAKÁN SÓJA NEB KNEDLE ČI KOLENA S MÁČKOU ZE SUŠENÝCH HUB( JÁ TEHDY BYLA JEJICH VELKODODAVATEL) A S SEBOU DO ŠKLY DOSTÁVALI KLUCI SVÁČU PRÁVĚ VĚTŠINOU MRKVOVOU, TVAROHOVOU NEB JINOU. TEHDY BYL TVAROH TAKY JEDEN Z NEJLEVNĚJŠÍCH A HLAVNĚ SNADNO DOSTUPNÝCH ZASYCOVADEL A ZDROJŮ BÍLKOVI.MY MĚLI VŽDY DO KAPSY HLUBOKO A TŘEBA ZELENINOVÉ POMATLÁNKY MĚLY SKVĚLOU VLASTNOST: ZELENINA A TVAROH ŽALUDEK SPRÁVNĚ NACPALY A JEŠTĚ TO PŘI DŘÍVEJŠÍCH CENÁCH A NEDOSTATCÍCH BYLO TO NEJLEVNĚJŠÍ, CO NA TRHU BYLO. A TY ZELENINOVÉ POMATLÁNKY JSOU ZDRAVÍ PROSPĚŠNÉ. NO, VLK SE ZKRÁTKA NAŽRAL A V PENĚŽENCE PŘÍLIŠ NEUBYLO.

          1. Ygo, pro mě jsou pro změnu mírně exotické některé Tvoje recepty z Vrbice. 😉 (myslím to v dobrém)
            Ovšem, Lenčinu burákovou pomazánku si moc představit nedovedu – buď burákové máslo samotné nebo tvaroh samotný, dohromady mi to jaksi chuťově nejde. Stejně tak játrovka s taveňákem. No, možná mám jen málo fantazie.

            1. AIDO, BURÁKOVOTVAROHOVOU PMATLÁNKU JSEM DĚLAL PRÁVĚ K DNEŠNÍ VEČEŘI.NEZBYLA . VŠE ZÁLEŽÍ NA CHUTÍCH KAŽDÉHO JEDINCE . JÁ BURÁKY A VŠE OSTATNÍVHODÍM OBYČEJNĚ DO MIXÉRU S OSTRÝMI NOŽI, TRAKŽE SE VŠWE KRÁSNĚ SPOJÍ A DOBŘE SE TO MAŽE. jIŘÍ MĚL NEDÁVNOPROBLÉM SE ZUBY A JÁ MÁM UŽ SKORO MĚSÍC ČÁST ZUBŮ VYNDAVACÍCH, TAKŽE KOUSKY BURÁKŮ OBA MOC NEE. ALE KDYXŽ SE TO HODÍ DO MIXÉRU A JEMNĚ NAMIXUJE, JE TO PRIMA A SKORO SE NEMUSÍ KOUSAT. J K TOMU BYL MĚKOUČKÝ ČERSTVÝ CHLEBÍK A NAKRÁJENÁ ZELENINKA. A JEŠTĚ DODATEK PRO AIDU. MY JSME BYLI VŽDY DOST NEMAJETNÍ. TAVEŇÁK I JÍTROVÁ PAŠTIKA V KONZERVĚ BYLY VŽDY LEVNÉ A DOSTUPNÉ NAŠIM DINANČNÍM MOŽNOSTEM. TAKŽE SE VYUŽILO VŠE, I KSDYŽV TO NĚKOMU CHUTNAT OPRAVDU NEMUSÍ. VŠAK NIKOMU NIC NEVNUCUJU. MY TAKTO NA POMAZÁNKÁCH ROSTLI.

              1. Lenko, asi jsem to napsala špatně – ne, že by to nebylo dobré, ale že si to nedovedu představit. Rozumíme si?

  5. Ještě na jednu pomazánku jsem si vzpomněla, mám ji moc ráda, ale jen velmi zřídka. Z kontextu vysvitne proč.
    Potřebujete zbytek masa po libovolné tepelné úpravě. Ten se umele, přidá cibule, hořčice a v rozmarné náladě i sladkokyselá okurka.
    Jen to maso kdyby zbejvalo… ;-(

      1. LOUK, ZKUS V PŘÍPADĚ, ŽE UŽ MASO NEMÁŠ,VYUŽÍT NA POMAZÁNKU MALOU KONZERVU VEPŘOVÉHO NEBO JAKÉHOKOLI MASA VE VLASTNÍ ŠŤÁVĚ. OSTATNÍ INGREDIENCE PONECH A UVIDÍŠ, ŽE CHUŤ BUDE SKORO STEJNÁ, I KDYŽ TA KONZERVA DNES NENÍ ZROVNA Z NEJLEVNĚJŠÍCH INGREDIENCÍ. ALE JÁTOHLE DĚLÁM Z KUŘECÍHO. VŽDY U NÁS NĚJAKÉ MASÍČKO Z PEČENÉHO KUŘÁTKA ZBYDE A HOKINEK SMÍ JENOM SVOJE DIETNÍ GRANULE, TAKŽE…

  6. Super inspirace (Y) . U nás se pomazánky moc často nevyskytují a pomazánkové máslo kupuji spíš jen za účelem vytvoření ovocného koláče – 1 pomazánkové máslo, 3 celá vejce, 20dkg moučkového cukru, 20dkg polohrubé mouky, 1/2 prášku do pečiva; smícháme, vlijeme na vymazaný a vysypaný plech, pokademe ovocem a pečeme jako piškot.:-)
    Po tomhle dnešním článku začnu asi to máslo pořizovat častěji(Y) (L) (Y)

    1. Tak tohle neznám, ale slyšela jsem o závinu: 1 pm + stejné množství mouky, propracovat, rozdělit na 2-3 díly, vyválet, plnit oblíbenou náplní. Nikdy jsem to ale nedělala, takže nevím, nakolik je recept funkční.

  7. Jo ták pomazánky? Hmmm, tak to jsem včera večer splácal pár tavňáků, přidal kus Perly, na plátkovačce nakrájel (na kostky) 4 vajíčka, přidal sůl, hořčici a zhňahňal to dokupy. Přesně jako MLP. Jen míchat to nechce. To prý musí někdo blbý a silný. Nevíte, proč to potom dává míchat mě? 😀
    Jo a jinak je oblíbená rybičková – olejovky bez páteří a ocásků, pomazánkové máslo, citron a cibule, vše do mísy a Zeptrovským Micsy zamíchat – jednolitá hmota, perfektně spojená chuť. Sousedovic dcerunka ryby nejí, po tomhle se může utlouct. (Y)

    1. Honzo, sousedově dcerunce se nedivím – tedy pokud jde o to, že jí chutná rybičková pomazánka (hlavně že tam ty rybičky nevidí 😉 Tak jak jsi ji popsal to byla jedna z mála, proti kterým jsem jako kluk nic neměl. Ty, ve kterých je základem „taveňour“ jsem nemusel a dodnes nemusím, zvlášť když se tak trochu tááááhnou. A zcela něžný vztah mám ke kombinaci majonéza+česnek+sýr, to bývala hvězda mnoha mejdanů…(D) Jinak mám raději pomazánky „hrubší“, spíš něco mezi pomazánkou a salátem. Naštěstí je v tomhle dámská část domácnosti se mnou zajedno.

      1. No, u nás se na tu rybí (tuňákovou) kdysi „chytl“ synek od kamarádů, který cokoli rybího odmítal (to jsem se ale dozvěděla až ex post). Byli u nás po návratu ze sáňkování, dobrých 10 let to bude, nevěděla jsem co rychle udělat, tak to byla tahle „pomatlánka“. „Teto, to je Ti tak dobrý“ říkal. Maminka mu ji od té doby taky občas dělává.

  8. Koukám, že mi tu nechodí odkaz na web ;-( Správně je to: http://lajdn.unas.cz . A když se podíváte do inzerce, tak na fotce uvidíte spokojenou maminku Arsu s ještě spokojenějšíma miminkama, a neuvidíte šťastnou paničku, která fotila. A fotila opravdu strašně moc šťastná a vděčí za to, že mohla takhle fotit, naší Lucce, která prokázala, že je skvělá doktorka a mimíškům při těžkém porodu pomohla na svět (*) (L) (*) (Y) Lucko, moc Ti za ně ještě jednou děkuju (Y) (L)

  9. Teda Aido (*) Ještěže se chystám na oběd 🙂 To jsou skvělé mlsotky, a jak to máš načinčané (Y) Mňam mňam 😛

    1. Tohle nám neměl dělat. (U) :-S Po tomhle půjde jeho popularita hodně dolů. (N) Nic jiného dělat nemůžeme. ;-(

      1. YVI, PROČ BY MĚLA BÝT HONIČKA? V KLÍDKU VYZDVIHNU MĚSÍC DOPŘEDU VOLIČSKÝ PRŮKAZ A ODVOLÍM NA JAKÉKOLI MÍSTĚ NĚKDE U MÁCHÁČE,, KDE ZKRÁTKA VOLEBNÍ MÍSTNOST NAJDU. NEJSME NIKDO V ŽÁDNÉ KOMISI, TAKŽE JE ZCELA ŠUMAFUK, KDE SVŮJ HLAS ODEVZDÁME. JEN SE NESMÍ ZAPOMENOUT NA VČASNÉ VYZVEDNUNUTÍ TOHO VOLIČSKÉHO PRŮKAZU.KDO VŠAK JE ČLENEM KOMISÍ VOLEBNÍCH, TEN MÁ VELIKOU SMŮLU A LITUJI HO.

    2. No právě…..
      Celou dobu jsem váhala právě kvůlivá tomuhle s přihláškou, přestože bychom to měli tentokrát „za rohem“. Mě volby nic moc neříkají, já bych se bez nich obešla, a MLP je na tom stejně jako jiný Honza, tak je vyřešeno 🙁

  10. Pomatlánky mňam.
    A mohl by mi někdo tady poradit, jak nejlépe uklohnit těstoviny se sýrovo smetanovou omajdou se žampiony???? MLP koukl dnes ráno do lednice a chce to k večeři…….

    1. Mno, rychlé a jednoduché je:
      Na cibulce osmahnout nakrájenou šunku (ale nemusí být) a žampiony, ochutit solí, pepřem, bylinkami, zalít smetanou, nasypat do toho nastrouhanou cihlu – množství „přiměřeně“, podle toho jak to máte rádi husté, míchat až se to spojí, nechat probublat a nakonec vyklopit na uvařené těstoviny.
      mňam 😛 (*)

    2. No, jsou dva způsoby: 1) zvlášť podusit žampióny na cibulce, zvlášť uvařit řidší sýrový bešamel a pak vše smíchat, 2) podusit žampióny (třeba zase na té cibulce), vlít do nich smetanu, přisypat sýr a nechat rozpustit; sýr může být jak tvrdý, tak niva, tak tavený. Kdyby to bylo málo husté, lze přidat trošku mouky rozmíchané v mléce nebo smetaně, případně trošku škrobu (Solamyl, Maizena) rozmíchaného ve vodě/mléce/smetaně. Okořeníte si to podle chuti (sůl, kmín, pepř, provensálské bylinky apod.), pod cibulku/žampióny jde pro chuť přidat trochu prorostlé slaniny.

    3. Těstoviny, smetana/šlehačka, kousek plesnivého sýru, bazalka, nebo kousek bujonové kostky s bylinkami. Zampiony.

      Smetanu s bylinkami chvilku vařit, zahoustne sama. Dát stranou a nechat v ní rozpustit sýr. Mezitím prudce orestovat žampiony s trochou hrubého pepře. (Malý tip: trochu kuliček pepře nechat na suché pánvi asi 3 min.pražit/nespálit a potom rozdrtit. Velmi pěkně voní).

      Na uvařené těstoviny nasypat žampiony, přelít omáčkou a nechat si chutnat.

      (Cibuli bych prosím v tomto případě nepoužívala).

      1. No, já s cibulkou taky moc nepočítám, ale navíc tam přidám kuřecí prsíčka, slint mňam 🙂

  11. Mlask, mlask, to jsou, pane, inspirace!
    A já přidám úplně obyčejnou, na kterou mám teď momentálně největší chuť: Namleté škvarky smíchat s troškou sádla, osolit, přidat podle chuti česnek nebo cibulku a natírat na čerstvý chlebíček… úúúúáááá, mám hlad! :-O

    1. ALČO, TAK TUHLE POMATLÁNKU TI VSKUTKU ZÁVIDÍM. SLINTÁM JAK BERNARDÝN, AKLE PŘEJU TI TO POCHUTNÁNÍČKO.

  12. milé dámy, víte, že jste hrozné? Já tady spořádaně snídám (v noci mi nedal spát kašlíček – zdravím Matyldu a Xerxovou) u Mlsotníku a žaludek mi vzkazuje, že to by nešlo, tak ho šidit, když na výběr existují takové dobroty. A pomazánky jsou ve velké oblibě u nás – vede rybičková

  13. Aido, díky – jednoduchejch rychlovek není nikdy dost (Y) . U nás je nejpopulárnější rybičková prostá – celoý olejovky (tzn. i s tím olejem, pokud teda není převažující složkou konzervy) + cibulka + kremžská hořčice (hodně) (B) .
    Jo a ta česneková Xerxovic se u nás dělá ve verzi křenové. Taky dost dobrá 🙂 .

    1. Dočítám postupně, křenovou taky dělám: zaklad + šunka nadrobno + křen.
      A ještě jednu variantu jsem zapomněla: základ + cibulka + chilli paprika (mletá) + balíček tvarůžků (rozšmelcovaných vidličkou nebo nastrouhaných, komu se chce špinit a pak mýt struhadlo). Zavřít do dobře uzavíratelné nádoby, nechat v ledničce 2-3 dny uležet. Jíst nejlíp někde venku. 😉 Kamarád ještě přidával trochu piva.

      1. No tohle – dostala jsem děsnou chuť na tvarůžkovou pomatlánku. Akorát se bude v mrazech blbě větrat… 😛 Ale pokušení je veliké, nakonec se pro tvarůžky asi vypravím.

  14. ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁIIIIIIDOOOOOOOO!!!!
    (Y) (Y) (Y) (Y) (Y) (Y)
    DÍK za skvělý tipy.

    A TÝRÁM MÍŠU mě poslalo pod stůl. Myš bude mít určo obrovskou radost 😀 😀 😀 😀 😀

  15. OT štěňata: Včera jsme odčervovali a dávali probiotickou pastu. Bojovali jak lvi, byly jsme s Bárou zamatlané až za ušima. Zkusili jsme poprvé přikrmovat. Ti drobnější vcelku ochotně spolupracovali (hlad je nejlepší kuchař). Briánek nám málem urval dudlík, jak se rval o kus žvance. Beruška byla trochu pomalejší, ale také jí chutnalo. Birgit ovšem při jídle lezla a snažila se střídavě vysát svetr, prst, dudlík. Když nic neteklo, hlasitě to komentovala. Tlusťoši se naopak tvářili, že je chceme zavraždit jídlem. Buck (vévoda Buckingham) se málem zadusil a Divíšek (rytíř Bedivere) také. Buck k tomu hlasitě protestoval, tak jsme usoudili, že když má hlas na řvaní, tak se asi nedusí. Už aby baštili z misky. Za týden půjdou na maso (tedy, nechovám psy na maso, ale naopak budou maso jíst).

    1. Za týden půjdou (&) na maso 😀 😛 😀
      Už s nima začíná být legrace, viď 🙂 (*)

      1. Začínají se projevovat. Už se staví na nohy, ale zatím jim to moc nechodí. Každý den je vidět rozdíl.

    2. Úplně ty prcky vidím 🙂 A cítím ten jejich boj v rukou a na krku a na hrudi (L) Broučkové malincí (*) Jakmile člověk přestane jen koukat do bedny, začne s nima i pracovat je to čím dál hezčejší 😛 Škoda že čas s nima tak strašně rychle utíká ;-(

  16. Zase jsem udělala chyby a četla v době, kdy je snídaně strávená a do oběda daleko. Takže slintám a kručí mi v břiše.
    Pomazánky můžu, nejradši česnekovou (jenže se musí zvolit vhodná doba, nesmí se pak jít na návštěvu a druhý den v práci na nikoho nedýchat). Tak krásně je nezdobím, ono to na těch 5 minut nemá cenu.

  17. lidička – tady děsně funíííí a foukáááá. Má to jednu výhodu – shazuje to sníh z borovic a tak by se nemusely polámat, až sníh ztěžkne…
    Betka nechce být venku, že prý jsou ty sněžné víry zajímavé, ale že pohled z okna jí stačí :-O
    Ráno jsem šla dosypat slunečnici na jedno „vzdálené“ krmítko a sněhu mám nad kolena… Betku to mé brodění pobavilo a jala se mě lovit… Je to bestie, jinak do hlubokého sněhu nevkročí, ale když může škodit, je tam hned :-[

    1. Tady taky fouká a asi v noci foukalo víc, protože Kačka hlásila ráno po návratu z venčení velkou větev na náměstí- máme tu vzrostlé lípy a pod některými radši neparkujeme, některé nalomené větve nejsou jaksi úplně to pravé ořechové. Prý města kontrolují velké stromy,ale k nám to jaksi ještě nedorazilo.
      Velká větev je překážkou pouze v rychlém návratu domů, protože psová do ní hryže a zkouší, kolik z ní by se dalo odvléct domů…

    2. Už som tu. U nás asi -6, ale fúka a je hnusne. Na pocit o 10 stupňov chladnejšie. Pes sa vypýta von, chvíľku sa tam pomotá a mohutne sa pýta domov. Nechce byť vonku a to má kožuch ako medveď. Len akurát opakuje sa to aj päťkrát za deň a robím vrátnika. 😛

  18. Jůůů, Aido (L) , máš to ale krásně nazdobené! A jistě dobré, takže tisknu a ukrývám do šanonu.
    Letím jen okolo, mávám křídlem (nebo koštětem? 😛 ) a přeju všem krásný den! (L)

    1. To nemám tak krásně nazdobené já, ale Renata s dětma. Moc mi pomohla – jak s korekturou článku (ještě jsem nikdy žádný nepsala), tak s praktickým provedením – nakoupila, vyrobila, vyfotila. Je moc hodná.

      1. Chichichi
        Mně se to provedení hned zdálo jako od Renaty 😉 – však jsem hned dvakrát koukla na autora, zda jsem se nepřehlídla. Jenže – jí se to zdobí, když má po ruce hřivnatce a vílu (*) .

  19. Výborně, matlánky pomatlánky. Ty my můžem. A často je základem pomazánkové máslo. Stačí vmíchat pixlu lososa ve vlastní šťávě (tu i s kůžičkou odložíme micinkám na granulky), cibulku a kyselou okurku. To je snad naše nejoblíbenější varianta.
    Vajíčkovou děláme s hořčicí a strouhaným sýrem a majonézou odlehčenou lžící jogurtu.
    Šunkovou dělám s tvarohem a zakysankou.
    Prostě kouknu do lednice, zalovím a udělám z toho matlánku. Jen česnekovou moc nedělám. To pak totiž musím dělat matlánky dvě, jinak bych byla hladem (syrový česnek nemůžu). A jarní cibulka nemůže škodit snad nikdy.
    Jen ještě jedna poznámka k „týrám myšu“ – krém dělám ze 2 šlehaček (4-5 dcl – ušlehaných) a 2 pomazánkových másel. Drží a je výborný.
    🙂

      1. Cukr. Podle chuti. Přiměřeně. Dvě rovné lžíce? Vrhni je tam a ochutnej. (H) Pro někoho trošku extra silného kafe s rumem. Pro někoho (mě :-$ ) trochu vaječňáku. Trochu víc. Aspoň deci. 😉
        Tož tak, podle nálady. „tatíííí, maminka zase vaří podle nálady, tak na ní buď hodnej!“

        1. Už jsem objednala nákup u zdravých členů rodiny. Budem týrat mýšu. Mlsoun Kája jel kolem levnější masny a už mi hlasil, že nakoupil maso. Je jasnej, měl chuť na naloženou krkovici. A zamlouval to tím, že vzal tu s kostí, abychom mohli kost ovařit Borůvce a dát jí masíčko 😛

          1. Doufám, že té krkovice vzal dost, aby na Borůvku (&) zbylo 🙂
            Uvidím, koho budu týrat já.

  20. Dotaz pro web-mastera
    Jak vytisknu článek – mlsotníky si totiž zakládám v papírové formě a pak si v nich se zalíbením po večerech listuju a spřádám fantazie … 🙂 😀 😉

    1. Připojím se pod Ygu, ať je to pro webmastera při jednom. Včera jsem při psaní diskuzí byla zase rychlá já. Hodilo to tuto hlášku – prý mám zpomalit :-O . Asi datluji příliš rychle nebo odesílám nebo co. Už se to tu některým stalo. Dá se s tím něco dělat? Kdyby nás to při té hlášce alespoň vrátilo zpátky, ale takto to zapomene celý text a samozřejmě ho nikam nepošle. Marku nebij nás, já vím, že to není jednoduché, udělal jsi toho moc a moc (Y) .

      1. Apino, taky se mi to stává, ale zjistila jsem, že to, co jsem napsala, nezmizí. Když za chvíli (až se mašina vydejchá) znova ťukneš na „Odpověď“, tak ti to do ní naskočí samo.

  21. Jůůůů – pomazánky!
    Ty já miluju – nejvíc tuňákovou s mladou cibulkou, ale i vajíčková a česneková je výborná. Taky někdy dělám šunkovou – to koupím takovou tu šunkovou pěnu ve válečku, smíchám s pomazánkovým máslem, jsem-li v dobrém rozmaru, přihodím lžíci majonézy, přidám najemno nakrájenou pažitku – je to dobrý základ například na očka či chlebíčky, ale s čerstvou bagetkou taky nemá chybu.

  22. u nás je najobľúbenejšia bryndzová nátierka so sardinkami: bryndza, sardinky a jemne nakrájaná cibuľa, prípadne pridať trochu horčice.

  23. Pomazánky jsou fain. U nás je moc oblíbené nastrohat sýr najemno, nasekat pažitku nebo jarní cibulku najemno a smíchat. Dítka si pak mažou chléb máslem rostlinným máslem a namáčejí v té dobrotě. Pak už doma pečivo není 😀
    a nejlepší pomazánka je stejně česneková. (*)

  24. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 Těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (L)
    U nás se nejčastěji dělá vajíčková – pom. máslo, taveňák a hořčice se utřou s vařenými žloutky a vmíchá se najemno pokrájené bílky a sekaná petrželka), rybí – základem je taky pomazánkové máslo, „levný“ tuňák z konzervy (Betka miluje olej na granule), na jemno nakrájená cibulka a kyselá okurka. Ochucuji trochou hořčice a mletým pepřem.
    No a nejčastější je česneková (Medvídku Pů – ahoj 😛 )- hóóódně česneku a nastrouhaná cihla (pomazánka je hezky „chlupatá“ se spojí lžicí majolky. Nic víc, nic míň. Zdobíme kouskem papriky, nasekanou pažitkou, ale klidně i dílkem kompotované mandarinky nebo kuličkou vína…
    Já chci mazááánkůůů – to proto, že jsem snídala sladké… (kynutý koláč s „povidly“ z švestiček z vlastní zahrádky)… a teď bych ho klíďo nečím zajedla
    P.S. – nějak mi odchází hlasivky – pochybně skřehotám, Betka má ze mě psinu (&)

    1. koukám, že tam mám všechny nejčastěji :-S Prostě děláme často tyto tři… návštěvy si vynucují česnekovku 😛

      1. U nás je favoritem rybovky z rybiček v tomatě. A já už dneska neskřehotám tolik, ale dobrý to pořád není. Pomohla vincentka a na cucání vincentkové pastilky (koupíš v lékárně). Hektolitry čaje, ale nesmí být moc horký. 😀

        1. Tak rybičky v tomatě u nás moc v kursu nejsou 😛 – od dob Jendova vojákování, kdy je měl pětkrát do týdne (je to sice už drahně let, leč vzpomínka na ně nevymizela) a navíc se mi zdají takové nasládlé – ovšem v nouzi největší … a na topinky taky nejsou špatné.

            1. Cibulku přidávám (no, tu já dávám snad do každé pomazánky 😉 ), ta zakysanka se mi zdá jako dobrý nápad.

        2. Vy dvě skřehotalky, hlídejte se, šetřete si hlasivky a vyjadřujte se raději tancem. 🙂 (L) A dejte si čajíček (C)

    2. U nás je velmi oblíbená červená česneková: taveňák, máslo, hóóódně česneku, kečup nebo protlak na obarvení. Na to plátek sýra.
      Brácha jednou dokonce začal dělat statistiku rychlosti mizení jednotlivých pomazánek a zjistil, že ta červená mizí 2x rychleji než ostatní (nejpomalejší byla celerová).

      1. Adéla si myslí, že ženské jsou mlsnější než chlapi a víc žerou (někdy i víc štěkaj :)) a tak mizí víc sladkokyselé, případně barevné věci. Chlapi mají rádi i hořké, trpké chuti, zbývají na ně ovšem sami. Celer je boží na všecky způsoby a strouhanej se dá jíst i syrovej…řekla Adéla. Z celeru jsou boží pomazánky, saláty a polévky..do polévky restovat…Tož tak.

  25. Milá Aido, to jsou zajímavé a nápadité pomazánky(I) a už jsem si celý čálánek uložila. Určitě je vyzkouším, ale až v létě, kdy já často dělám lehké studené večeře, obzvláště, když si k ní sedneme ven na zahradu. Pokud vím, pomazánkové máslo tady není, ale já používám jako základ podobných dobrot zdejší „cream cheese“(dávám ho právě do Tiramisu), protože ten se také krásně vším možným dá přichutit.

    A PRO MARKA (*) (*) (*) (*) (*) – tedy to logo je nádhera 😀 (Y) – chybí obrázek vyseknutí poklony :-). Já si ho vysvětluji tak, že po celé zeměkouli najdeme „ušatce a chlupatce“ a je to opravdu moc trefně vybrané. A nestačím se divit, jak se NZ košatí, pokaždé, když sem zajdu, je tady něco nového, jsi jak kouzelník, který to tahá z klobouku. Prostě podle slov „Your wish is my command“ – prostě někdo tě o něco požádá a šupity, už jim vyhovíš (Y) (Y) (Y)Jsi úžasný s ty palce nahoru nejsou palcodržna, ale to gesto „ALL RIGHT“ (i když ty pale také držím, aby tě tahle práce ještě dlouho bavila)

      1. Marku, jsi super, takhle vybavený web jsem ani nečekala, je to skvělé – ale… ale… ale… s jídlem roste chuť. Na těch hodinkách s vodotryskem teda netrvám 🙂 , ale moc by se mi hodila možnost „uspořádat podle času“. To už takhle v pozdním odpoledni mám „skoro“ všecko přečteno a jen se při dalších návratech koukám, co kde přibylo (na starém zvířetníku). Tady by to náhodou nešlo?

        1. Nejsem sice webmaster, ale nepomohla by ta rubrika „Nejnovější komentáře“ vpravo nahoře vedle textu? Je jich tam pět a zatím jsem se vždycky chytil 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN