Byl to jeden z atributů Vánoc, když jsem byla malá – babička vyráběla vaječný koňak. A protože to byla babička, dělala ho ve velkém: pár lahví pro dospělé (s rumem:)) a láhev voňavé husté sladkosti bez alkoholu pro děti.
A my (děti:)) jsme ho milovaly. Nejen proto, že to bylo dobré a sladké, ale hlavně proto, že jsme u stolu dostali stejné skleničky jako dospělí a připíjeli jsme si s nimi něčím, co na pohled vypadalo úplně stejně. Byli jsme tak důležití!
Vaječný (přezdívaný báječný:)) koňak obvykle pod babiččiným patronátem vydržel až do Silvestra, kdy jsme ho směly (my děti) pod dohledem dopít. Vzpomínám na jedno silvestra u mé tety, to mi byly asi čtyři nebo pět let. Byla tam celá široká rodina, tedy stoly plné jídla a pití. A já si našla svůj koňak – tedy aspoň jsem si to myslela.
Chutnal hůř než ten, na který jsem byla zvyklá, tak jsem se napila jen trošku. Ale doteď si pamatuju, jak mi později přišlo divné, že mám problém vyjít do patra – nakonec jsem po těch schodech šla radši po čtyřech a potom usnula v některém z horních pokojů.
Potom vaječný koňak na dlouho zmizel z mého života. Babička ho přestala dělat (nastala doba jiných pokusů – pamatujete si na výrobu domácího Cinzana?:)), doma jsme měli jakýkoliv alkohol jen málokdy a když už to mělo být něco sladkého pro dámy, tak to byla spíš griotka.
Až přišel čas, kdy se narodil Andy. Když jsem už byla doma z porodnice, přinesla mi naše tehdejší sousedka na Vinohradech, nesmírně milá a důstojná stará dáma, spolu s blahopřáním k narození potomka i litrovou láhev vaječného koňaku. „Nebojte, alkohol v tom skoro není,“ řekla mi spiklenecky. „Ale zato vás to posílí, když to budete potřebovat!“
Posílilo:)) Byl tak hustý, že jen ztěžka vytékal z láhve a byl neskutečně lahodný. Schovávala jsem si ho na ty chvíle, kdy jsem měla pocit, že už nemůžu a vždycky mi ty dva tři loky pomohly. Popravdě dnes si vůbec nevzpomínám, jestli jsem za něj později paní Kosové opravdu pořádně poděkovala – ty díky při předání (kdy jsem ještě nevěděla, co jsem dostala), nemohly být dostatečné!
No a potom nějak vaječný koňak z mého života opět na dlouho předlouho zmizel. Nevyráběla jsem ho, nekupovala jsem ho… vlastně jsem skoro zapomněla, že existuje. Pokud už doma hodlám holdovat alkoholu, je to občas trochu léčivé domácí hruškovice nebo opravdu dobrá skotská.
Jenže potom si ve Dvoře Králové otevřel cukrárnu Dominik Mervart a začal nabízet něco jako cukrárenskou vysokou módu:)) Mají drahý leč okouzlující sortiment vyráběný z těch pravých ingrediencí, tedy bez náhražek. A začali vyrábět i vaječný koňak – tak, jak by měl být. A já objevila hříšně dobré pití!
Nedá se to srovnávat se skotskou nebo jiným… opravdovým… alkoholem. Je to sladké, nesmírně lahodné, vonící pravou vanilkou – a je velký problém přestat upíjet! 🙂 Ne, kvůli alkoholu, toho tam stejně moc není. Je za tím spíš ta touha… pokračovat v ochutnávání. Něco, jako když jsem si jako malá kupovala tubu Pikniku (slazeného mléka) a nedala jsem si pokoj, dokud nebyla prázdná:))
Ne, nevypila jsem celou flašku naráz 😀 Ale stejně vím, že si ho už nekoupím. Je to příliš velké pokušení – ne kvůli alkoholu, ten mi moc neříká, ale… ten Piknik, zbytečné kalorie… chápete? 😉
PS: Skleničky na vaječný koňak jsem zdědila po babičce. Víte, jak se pozná, že jsou na vaječný koňak? Jsou mělké, takže jdou snadno vylízat! (wasntme)
A tak se vás dnes ptám – máte nějaké podobné zkušenosti s domácím „vaječným koňakem“? Vyráběli jste ho u vás doma? Dělali jste dětskou verzi?
A ještě: Taky jste mlsali Piknik? Nebo Jesenku?
Maminčina kamarádka dělávala domácí koňak, vždy nám dala menší skleničku. Byl hustý,docela silný a výborný. Na požádání jsem dostala recept a jednou, možná 2x jsem ho také zkusila. Teď si už roky kupujeme moc dobrý vaj.koňak s whiskey -„Evan Williams egg nog“ . Jen si musíme včas koupit několik lahví najednou, aby nám pití vydrželo celé svátky, protože po novém roce ho rychle stáhnou z prodeje.
V dětství jsem si ráda kupovala tubu (myslím za 1Kčs) kondenz. mléka, jméno Jasněnka se mi zdá povědomé. Dokázala jsem celou tubu vycucat „na posezení“. I teď, když dělám musli, kam dávám dvě konzervy „Salka“, nikdy neodolám dát si pár lžiček do pusy. Chutná mi to, ale stejný pocit lahodné chuti, jako tenkrát to už není.
Jo vaječný koňak na Vánoce, ten nesměl chybět. Mamka ho vyráběla – tak jako ostatní různé likéry a gořaličky – s entuziasmem. Pravda, její vaječňák nebylo žádné pitíčko pro mladé dámy – jako téměř abstinent neznala míru a tudíž měla vždycky strach, aby toho alkoholu tam nebylo málo, tak přilívala a přilívala a pak po vymlasknutí jedné skleničky se nám rolovaly ponožky až k palci. Ovšem ten její koňak byl tak hustý, že jsme ho na Vánoce nakonec ze sklínek dolovali vařejkou 🙂 .
Tak si říkám – že bych letos ten vaječňák zkusila? Zdědila jsem krabicu různých receptů, tak se podívám, jestli ten mamčin dohledám…
U nás se vaječnej koňak nevyráběl, ani nepil. Mamka byla zapřísáhlej abstinent , prý že má vysoký tlak a bylo vymalováno 😀 . Tedy ne, že by mi to vadilo. Tchán kdysi dělal výbornou ořechovici, tak tu jsem „ochutnávala“. Já abstinent nejsem, ale alkohol mi nic moc neříká.
Piknik nebo Jesenka, to jsem tedy mohla. Mohla bych i dneska, ale když se podívám na váhu, tak nemůžu 😀
Vaječňák vyrábím každé vánoce. Používám svoje vejce (naše slepičky) a salko, tatru, šlehačku 33%, vanilkový cukr a rum. MLP to miluje a chodí upíjet do ledničky. A pak se divím, že se ten vaječňák nějak rychle vypařuje.
mám na něj velikánskou chuť už jen z popisu, Beru 🙂
Domácí vaječný koňak jsme nevyráběli, vždycky na Vánoce byl doma kupovaný a ke kafíčku je to mňam 🙂 Vloni jsem objevila, že v cukrárně na třídě Míru, kterou převzal nový majitel, vyrábějí vaječný a karamelový vlastní likér. letos neodolám a koupím spolu s vánočním cukrovím – pečou tak báječné a linecká kolečka samostatně! už druhý rok objednáváme k těm třem druhům, co pečeme doma.
Jesenka, Piknik a Pikao…není co dodat, vzpomínky na dětství jako živé! aktuálně jsme objevili jinou věc: Salko karamelové a Salko se slaným karamelem v konzervě. otevřené, přikryté víčkem vydrží v lednici velice dlouho. přidala jsem do těsta na hruškový koláč a na bábovku a bylo to výborné.
Vaječňák dělala babička kdysi dávno, pak asi i mamka, ale přestala. Recept byl z rumu a čerstvých žloutků, na salmonelu se nemyslelo (a já si myslím, že by ji ten alkohol ubezdušil). Párkrát jsem ho zkusila já, ale je to sladké… no ale co bych neudělala pro rodinu, že. Pak ho dělala Kačka. Třeba udělá, aby měl tatínek radost 🙂
Jako dítě jsem milovala Jesenku. Mamka chtěla, abych si ji dávala třeba do čaje, ale to byla škoda materiálu, nejlepší byla z tuby do pusy.
Mervartův je taky ze žloutků, smetany a dobrého rumu. Cena odpovídá kvalitě a chuť je úžasná. Jak říkám, radši si ho nekupuju:)) Mají ještě karamelovou variantu.
Jinak se omlouvám, ale za chvilku jedu do Prahy a budu celý den na cestách. Dnes nedokážu odpovídat jednotlivě, ale budu po chvilkách číst v mobilu 🙂
užij si Prahu, Dede a krásně si počichej v oblíbené parfumerii… den se líhne do azurova a lehce pofukuje, bude hezky. jdu dnes v podvečer na křest knihy o naší vídeňské kavárně: Jiří Polák – Café Bajer-Příběhy z kavárny snů. Koná se přímo v kavárně na třídě Míru, tak se těším 🙂 Mám slíbený výtisk s podpisem autora ( a nechám si podepsat majitele, samozřejmě :-)) dám si vaječný koňak ke kávě 🙂
No, vaječňák se u nás dělal, teda tatínek dělal. A taky kakaový. Potom jsem v tradici pokračovala já, ale Bimbo to moc nepije a tak ta tradice nějak upadla. Ale bratránek se na stará kolena zamiloval do výroby likérů, takže vaječňák a kakaový likér od něj pravidelně dostávám. Jenže je ta chuť trochu jiná, neb si nechává pálit jablka.
Moje maminka ho také vyráběla, chutnal mi a také jsem byla pyšná, že ho trošku dostanu.
Teď už ho léta nikdo nedělá.
U nás doma posledních pár let manžel svařuje svařák a je tak výborný, že by mu na trzích utrhali ruce. Ovšem nebyl by za 20,–CZK. Dělá ho z kvalitního vína a dobrého koření.
Míšo, v které zemi zaslíbené to žiješ, že uvažuješ o svařáku za dvacku? V Brně s různými „dobrotami“ pod padesát nejdou a ta kvalita… radši nekomentovat.
Dělá červený nebo bílý?
za dvacku máš ten ředěnej, prakticky nealko a je toho tak půldecka 😀
Vaječňák mi moc neříká, ale Piknik, Jesenka, Salko… áááách. Akorát tehdy jsem ty kalorie vypařila, dnes bych si sice s chutí dala taky, ale pohled na cenu a na váhu mne dostatečně přesvědčí 😉
Salko jsem používala jako zkratku při výrobě rýžového nákypu (zkrátilo to přípravu – to bylo v dobách, kdy jsem sladká jídla vařila pravidelně). A vždycky jsem ochutnávala 😛
Ještě jsme mlsali Pikao
Jesenku čas od času nějakou umlsám dodnes. Úplně nahoře pod víčkem, bývá část taková ta ztuhlá, jakoby sladké máslo. Mňams. A vaječný koňak udělám, ještě mi chybí rum. Nechci klasický Tuzemák Božkov, chci Objevitele, ten je tam dobrý.
Božkov nezapře ty brambory, ze kterých se vyrábí líh 🙂 Ten je dobrý akorát tak na namáčení rozinek do bábovky nebo štrúdlu 🙂 Objevitel je dobrý .
Viď. Člověk tam toho nalije kvanta a stejně to nemá tu rumovou příchuť. S Objevitelem je to ok.
že jo. s Božkovem popopluješ tak do brnění na patře 🙂 taky kdo vyrábí Objevitele – je to nejstarší palírna v zemi, tam už by měli mít nějakou zkušenost 🙂
Nejen v zemi. 🙂 Je to nejdéle kontinuálně vyrábějící palírna na světě. 🙂 Nedávno slavili 500 let od založení. 🙂
až tak! a taky mají velmi pěkné láhve a viněty.
a Jindřichův Hradec – Fruko-Schulz. jsi nezkoušel?
Ne. Podívám se po něm, uvidíme, díky.
Jak by se mohl nevyrábět..ajrkoňak byl pro moji matku jediným alkoholem, který mlsala o svých narozeninách,svátku a o vánocích..a milovala alžírskou kávu..a pohár vanilkové zmrzliny s griliášem a vaječným koňakem..když začali cukráři vyrábět rakvičky,plněné uvnitř šlehačkou s vaječňákem, jiný zákusek pro ni neexistoval..byl báječný,vaječný a lahodný..vylizování sklínek bylo něco tak hříšně dobrého..a teplý ajrkoňak s kopcem šlehačky a trochou skořice, je skvělé pití na vánočních trzích…pravda, dorazilo to sem z italských zasněžených svahů, ale je to dobrůtka..jenž ekalorická bomba,tak jen jeden a dost…
Piknik a Jesenka..za mne vedla Jesenka a jeden čas dělávali Karmil to bylo karamelové mléko v tubě, to jsem milovala…jenže pak ho zrušili a já měla po hehe (jak by řekla Karolína)..moje konzumace nebyla z tuby do huby, ale na čerstvej moskevskej chleba s máslem, nakapat Jesenku a k tomu kakao nebo horkej čaj..
Použít Jesenku jinak než rovnou do pusy by mě nenapadlo 🙂 Mohlo to být dobré.
Dede, já ti nějak dostávám chuť, to zase zkusit:-D
Nevzpomínej mi alžírskou kávu. Ještě když jsme jezdili do Brna na veletrh obalů a materiálu jsme s Janou z známého stánku dostaly alžírskou kávu. Nějak jsme se neměly před tím čas najíst a to byly následky. Mě bylo špatně, tak nějak… ale mysleli jsme, že Janu nedovezeme domů, že se vybl….z podoby.
Bábi s dědou kdysi dělali vaječný koňak, jednou dvakrát myslím i taťka vyráběl koňak vaječný a čokoládový. Byl dobrý, ale tak nějak se to jako tradice neujalo u nás.
Předloni brácha prořezal dřínkový keř, takže letos se pálila dřínkovice. Sice tvrdé moc nepijeme, ale za ochutnávku to stát určitě bude. 🙂
Martin letos dělal arónovici 😀 Tedy likér z arónie, hodně vyzrálé (já byla míchač, stejně jako na hruškovej kvas:)) Musím říct, že po měsíci čekání je z toho velmi příjemné pití. Barva jako griotka, maličko trpčí, ale ne moc.
My děláme likér z mirabelek, pro mně moc velký tlamolep.
vzpomínám si na ten likér z černého rybízu ( nebo z černého bezu?) s kapkou kávy…jak Luisička vylízala zbytek na dně skleničky a potom spala jak Luisa Šípková 😀
Já takhle znám likér z černého bezu :-), ochutnala jsem před lety u synovce, dostala recept a vyrobila. Je dobrej, ale pro mne dost sladkej, takže dobrého pomálu, ještě tuším mám poslední lahvinku.
jojo, byl z bezu… a kočička potom vypadala trochu jako pes Filipes, jak jí šla očička šejdrem a pak sebou pleskla na pohovku a spala jak myš.
my z ní raději šťávu…ale zkusili jsm ei likér, barva nádherná,namíchaný se sektem, vytváří takový trochu podobný Cassis, takže Aronis 😀
U nás se dělal z rumu a žloutků. Já dělám falešné Baileys, což mi říká, že bych ho měla udělat, aby se do Vánoc rozleželo. Jak se jmenoval film kde na konci pili vaječňák a říkali „To jsou neděle.“?
Ach ano, vaječný koňak… Vánoce. Náš recept je z doby, kdy o salmonele nikdo neslyšel. Cituji z mé ručně psané kuchařky po babičce, která se vyučila kuchařkou ve Vídni: Utřít 4 žloutky a 200 g cukru moučky 15 minut, k tomu 0,5 litru vychlazené svařené šlehačky s vanilkou a „120g a více (250g)“ lihu – míněn líh z lékárny – a rumová tresť. Přecedit přes jemné síto.
Líh byl později nahrazen rumem tuzemákem.
Dětská verze se u nás nedělala, občas jsem ulízla z některé dospělé skleničky, ale nechutnalo mi to, kvůli tomu alkoholu.
A teď, když už jsem hodně dospělá, koupíme tak jednou za dva-tři roky láhev Bols Advocaat, který se té chuti blíží, akorát se nemusí z láhve dolovat lžičkou :).
Vaječňák byl na stole vždycky v krásné broušené karafě, kterou vyrobil bratránek mé maminky jako absolventskou práci, vyučil se brusičem skla. Ještě ji mám, ale už ji k původnímu účelu nepoužívám. Hodí se právě na likéry nebo na koňak, a to se u nás pije velmi zřídka. Tak do ní dávám kytky a vždycky si na „strejdu“ Evžena vzpomenu.