Obě rostliny pocházejí z Brazílie. Nevyžadují přehnanou péči a dají se od sebe rozeznat díky listům i květům.
Nastává období kvetení kaktusů, který většina lidí zná jako vánoční. Jenže ne vždy mají pravdu. Jedná se o brazilské epifytické kaktusy, čemuž odpovídá i polostín a mírná zálivka.
Vánoční kaktus
Schlumbergera je rod brazilských kaktusů a na jeho popsání má, jako v případě mnoha jiných rostlin, podíl Královská botanická zahrada Kew v Londýně. „Tento epifytický kaktus pochází z vlhkých pralesů východní Brazílie, kde roste společně s orchidejemi a dalšími epifyty v nahromaděném rozkládajícím se listí v paždí větví stromů na jejich kmenech a na podobných příhodných místech. Má ploché rozvětvené stonky složené z četných zubatých článků na jejichž koncích se vyvíjejí početné růžově červené květy,“ píše G. Tavlinovová a J. Diensbier v knize Zelený domov, v níž je rostlina uváděna pod starým, dnes neplatným názvem Zygocactus.
Podstatná je informace o zubatých článcích listů (viz foto), která je od velikonočního kaktusu klíčovým identifikačním znakem. Barva květů může být různá, neboť botanici se pustili do křížení a dnes jsou kultivary se žlutým i čistě bílým květem. Navíc pokud vám rozkvete, tak i tvarem květu se od velikonočního kaktusu odlišuje. Je patrovitý, tedy vypadá, jako by rostlo několik květů nad sebou.
Popis ekosystému, kde roste, naznačuje, že rostlina nepotřebuje nijak závratnou péči. Důvodem, proč kvete v prosinci až lednu je krátký den. Fotoperioda, tedy denní svit, který trvá 8 – 10 hodin podporuje kvetení, naopak dlouhý den v létě podporuje růst rostliny, zesílení stonku, zvýšenou fotosyntézu, ale potlačuje zakládání květních poupat.
Rhipsalidopsis, velikonoční kaktus
Velikonoční kaktus (rod Rhipsalidopsis, nejčasteji druh Rhipsalidopsis rosea) je vánočnímu na první pohled podobný (ve skutečnosti se jedná o různé rody) a podobné má i nároky na pěstování. Nesnáší přímé sluneční světlo a stačí mu skromná zálivka. I v tomto případě se jedná o kaktusy původně rostoucí v jižní Brazílii. Hlavním identifikačním znakem jsou oblé konce listovitých článků.
Barva květů, ať už je fialová, růžová nebo žlutá, může být matoucí, protože jde o kultivary nebo křížence různých druhů. Ovšem jejich stavba je trochu jiná než u „vánočního“ rodu Schlumbergera. Květy mají nálevkovitý tvar. Doba kvetení se posouvá směrem k Velikonocům, ale občas se s vánočním kaktusem může drobně překrývat. I v jeho případě jde v původní domovině o epifyt, takže přílišná zálivka ho hubí. V přírodě totiž voda ze stromu odteče. Pokud při přehnané péči rostlina „stojí ve vodě“, začnou jí hnít kořeny a listy měknou.
Dá se říct, že v jak v případě vánočního, tak velikonočního kaktusu je to hodně parády a málo starostí. Nicméně jistou péči oba vyžadují. Ideální je severní okno a polostín, podobně, jako když v přírodě rostou stíněné listím stromů. Drobná zálivka a občasné přihnojení není na škodu. Odměnou bude zimní a jarní záplava květů. Dokonce ani množení není složité, protože se dají zakořenit jednotlivé listové články. Poslední varování poskytne Monaco Natur Encyklopedia: „Poté, co se objeví květní poupata, je třeba se vyvarovat posunům a náhlým změnám podmínek prostředí, protože tyto změny mohou způsobit jejich opad.“
Další články autora najdete na Seznamu nebo na Koktejlu 🙂
Dede: Děkuju Topimu a zrovna se z eptám – máte doma takový kaktus? Vánoční nebo velikonoční? Jakou barvou vám kvete? Květe zrovna teď? :)
Loni jsem ty vánoční málem utopila a jeden fakt shnil, budu jim muset najít místo někde ve stínu na záhonku – to půjde mizerně 🙂
Já jsem zjistila, že základní chybou letnění, kterou jsem naštěstí udělala jen jednou, jsou ponechané misky pod květináči. Co ostatním rostlinám prospívá (zadržuje to přece jen trochu vody), kaktusům (kaktům?:))vadí, protože při deštích se v nich drží voda. Toho růžového jsem tak opravdu umořila. Vzhledem k tomu, že kaktus líp snáší sucho než mokro, radši už tu podmisku nedávám.
Mám vánoční a pořídila jsem ho vloni, po létech zapomnění na kaktusy. Kvetl až dokvetl a teď znovu nasazuje, Stín mu dělá letitá anturie, která kvete tak nějak pořád,dostala jsem ji před lety (cca 10 let) od místních dětí a pořád se jí daří. Teď mám obě rostliny v kleci po Pepíkovi,chráněné před kocourem. 🙂 Mojim orchideím se daří o patro níž,na stejné straně u mne prostě nejdou. Díky za vysvětlení kaktusů, vždycky to tak nějak zapomenu, zrovna tak jako jedlé a nejedlé jeřabiny.
Já teda kaktus nemám – ten obrovský po mamce si vzala Maruška, protože jsou stejného stáří. Ale jestli je vánoční nebo velikonoční, to teď z hlavy neřeknu. Musím se na něj v pátek podívat (budu u Maruš, neb jdeme večer za kulturou do dívadla).
Ty jo. V souvislosti s tímhle článkem jsem se rozhodla vyfotit svůj kaktus – většinu květů má otočených k oknu. Kouknu zblízka a fuj! Byl plný mšic! Tak jsem odmšicovala rostlinu Fastem a vydrhla a vydezinfikovala okolí. Mrchy zelené… Ještěže jsem je našla dřív, než to začalo být na rostlině znát. ale nevím, jak dopadnou poupata.
no teda! mrchy jedny. slunéčka sedmitečná mají asi ještě zimní spánek, ta by s nimi poradila.
Přiznám se, že doma jsem ještě mšice neměla. A tolik! Máte ještě nějaké nápady, co s tím?
Já měla vloni v tuto dobu na ibišku – než jsem jich všimla, téměř uchřadl. Takže šel dohola + Pirimor.
Ygi, vysavač jednoznačně Dyson, do chlupaté domácnosti super.
Jo, Dyson. Posbírá chlupy po dalmatinech i po australákovi z koberce i z podlahy.
Jen ta cena :/
I za tu cenu se vyplatí. Dokáže vyluxovat podlahy i po dvou línajících huňatcích 🙂
přesně tak…máme ho my i oba švagři a neměnila bych. pro chlupatou domácnost je to poklad.
Díky za tip. Zastavím se dnes v drogérii nebo v zahradnictví, ten Fast už nebyl nejnovější.
Fast je účinný na všechno možné, jen má trvanlivost asi rok.
Už byl prošlý, ten můj. Mám něco nového a musím říct, že to mšice nedaly. Tak snad kamaráda kaktusového zachráním. Takovou invazi jsem uvnitř domu ještě neviděla – venku jo.
máme vánoční kaktus v barvě růžovo-oranžové, bydlí si spokojeně v polostínu na skříňce se svíčkami a kazetami, má asi deset let odhadem a místo, kde je konečně spokojený, jsme testovali na třikrát 🙂
Díky Topi, za moc pěkný článek – hned jsem šla ten svůj zkontrolovat 🙂 Mám definitivně vánoční 🙂
Mám bílý a moc mi na něm záleží. Dal mi ho před lety kamarád ke svátku – a pak umřel. Měla jsem dva (ten druhý byl růžový), ale ten jsem umořila při letnění – a o ten bílý jsem málem přišla taky. To bylo to léto, co v srpnu pořád pršelo a já jsem jim kvůli předcházejícímu suchu nechala pod květináči mističky, aby se daly zalévat. No a pak jsem je za dešťů v podstatě utopila. Ten růžový to nedal, ale bílý přežil a krásně vyrostl. Loni jsem ho musela olámat (nedají se stříhat), protože se mi už nevešel na okno 🙂 Udělalo mu to dobře, květl na podzim hodně, na Vánoce míň, ale kvetl a teď zase kvete hodně. Asi si říká, že mi klidně bude suplovat i tu velikonoční variantu! 🙂
máš ho na památku na kamaráda… ten náš byl maminčin, dostala ho od Davida k Vánocům a když se stěhovala do Penzionu, přestěhovali jsme ho k nám spolu s dalšími kvítky 🙂 takže je taky na památku…
Pak to jsou moc důležité kytky, co? 🙂
ano, to jsou…když Ti po někom blízkém zůstanou už jen vzpomínky, fotky a kvítky, pečuješ o ně s láskou a pozorně. však to znáš 🙂
Ha! Tak jsem právě zjistila, že mám opravdu vánoční kaktus, už asi 15 let. On si totiž kvete jak chce a kašle na Vánoce nebo Velikonoce :-))
Mám vánoční kaktus, je mu asi tak 80 let, zdědila jsem ho po tetě. Několikrát jsem ho skoro utrápila, ale je stále s námi. Poloměr má asi metr a kmen silný. Každé léto tráví venku ve stínu. Kvetl vždycky na Vánoce, ale poslední dobou kvete na Vánoce jen tak trochu a zrovna teď se osypal poupaty
Mám vánoční, ale kvést se mu nechce. Až buď mít čas, přesadím ho a najdu mu světlejší místo.
Topí, hezké fotky, hlavně ta první.
Mému přesazení taky pomohlo, okamžitě zmohutněl. Ale nejvíc na kvetení pomáhá letnění někde v polostínu, já ho dávám na kameny po hrušku. Je to navíc v odpoledních hodinách zastíněné domem, takže mu nehrozí úpal. 🙂
taky bychom ho mohli přesadit, uvidíme účinky 🙂 letníme kdeco, hlavně ibišky, zelenec a klivie. odvděčují se nám za to přehršlí květů, ba i zelenec tasí šlahouny s kvítky, co vypadají jak malé perličky 🙂