Matýsek zamračeně sledoval sníh, padající za oknem. Tak krásně by se stavěl sněhulák! Nebo koulovalo se ségrou! Místo toho sáňky trčí ve sklepě a on v posteli. Zatracená angína! Zamračil se ještě víc a polkl. Řezavá bolest mu projela krkem. Honem se napil už vychladlého čaje. Moc to nepomohlo, bolest ne a ne zmizet.
Otevřely se dveře. Do pokoje, kam se pomalu vkrádalo šero, vešla babička. Z hrnečku, který nesla, se ještě trochu kouřilo.
„Nesu ti nový čaj. A taky léky, je nejvyšší čas vzít si další dávku.“
Matýsek bez odporu spolkl tabletu. Zapil ji zbytkem vychladlého čaje, ale když babička zvedla prázdný hrníček, zadržel ji ruku.
„Zůstaň tu se mnou, babi.“
Babička se usmála. „To víš, že zůstanu. Budu tu u tebe celý týden, než se vyléčíš, ano?“
„Tak jsem to nemyslel. Povídej mi něco. Bolí mě v krku, nemůžu spát, a když si vezmu tablet, bolí mě hned hlava. Nudím se.“
Žena odložila hrneček a posadila se k chlapci na postel. Pohladila ho po tváři. „To bude dobré. Zítra už léky zaberou, bude ti lépe. Tak já ti povím nějakou pohádku, chceš?!
„Babi,“ zakabonil se Matýsek. „Na pohádky jsem už velký! Povídej něco jiného, třeba… třeba ze života!“ napadlo ho.
Babička se zamyslela a pak se usmála.
„Dobře, Matýsku. Povím ti příběh. Bude to příběh o srdci. Nebo srdce s příběhem? Uvidíme. Zalez pod deku, já si přitáhnu křeslo, ta pelest mě tlačí.“
Matýsek se pohodlně uložil, hlavu si podložil panem Kulišákem a přitulil k sobě duhové kotě Čičíka. I babička se pohodlně usadila.
„Na začátku zimy, na první adventní neděli u nás začalo sněžit. Ale hodně. Tak, jako dnes tady u vás. Sníh se sypal a sypal, vše kolem dostalo sněhovou čepici. Byl to krásný pohled. Nevydržela jsem, oblékla se, obula a vyrazila ven.“
„A co děda, babi?“
„Ten zůstal doma. Nechtělo se mu do té sloty, jak říkal. Šla jsem sama.“
„Já bych s tebou šel, babi, kdybych tam byl!“
„Já vím, broučku,“ usmála se babička a pokračovala. „Šla jsem po cestě kolem řeky. Všude bylo ticho – víš, takové to ticho, kdy jen slyšíš, jak ti křupe sníh pod nohama a šustí na kapuci. Nikde kolem ani človíčka. Sníh se sypal a sypal a já šla a šla. Každým krokem jsem objevovala další a další krásu – geometrii zapadaného drátěného plotu, jemné barvy zpola zasněžených zlatých listů, křivky větví, které sněhovou přikrývkou zvlášť vynikly.“
„To musela být krása! Babi, až budu zdravý, půjdeš se mnou a ukážeš mi to?“
„Ráda, moc ráda. Jen budeš muset mít chvíli pusu na zámek, abys tu tichou krásu slyšel, víš?“
Matýsek horlivě přikývl. „A co bylo dál, babi?“
„Po stezce kolem řeky jsem došla až tam, kam už přede mnou nikdo dál nešel. Sněhová pokrývka na cestě byla čistá, neporušená. Jak plátno, připravené pro malíře. Chvíli jsem šla a ani si to neuvědomovala, ale pak mě něco zastavilo a já uviděla tu neposkvrněnou plochu přede mnou. Jako by byla připravená jen pro mne. Bylo škoda projít ji jen tak, zkazit tu bílou krásu obyčejnými šlépějemi. Napadlo mě, že do sněhu vyšlapu obrázek srdce.“
„Proč zrovna srdce, babi?“
„Jen tak, z čiré radosti. Uvědomila jsem si, jak krásnou etapu života zrovna mám. Mám skvělého dědu, úžasné děti a vás – ještě úžasnější vnoučata, spoustu přátel… Víš, štěstí není ani zlaté prasátko, ani zlatá muška. Jsou to tyhle chvilky, kdy si uvědomíme, co všechno máme. A tím nemyslím hodinky, peníze, hračky… Myslím tím lidi kolem sebe. Nebo krásu přírody, co ti až svírá srdce.“
„A vyšlapala jsi ho do sněhu?“
„Jistě, však mě znáš, co si usmyslím, to udělám. Vyšlapala jsem krásné velké srdce, však počkej, najdu ti fotku, až ti to dovyprávím. Pak jsem obešla jeho obrys ještě jednou, aby bylo pořádně vidět. Vyfotím ho, řekla jsem si, a pošlu všem lidem, kteří jsou mi milí. Udělám z té fotografie novoroční pozdrav. Aby věděli, že je mám ráda.“
„Super nápad!“ pochválil babičku Matýsek.
„Viď,“ usmála se babička. „Jenže, představ si, co se nestalo. Než jsem poodstoupila pár kroků a stihla udělat první fotku, proběhl kolem mě běžec a do toho mého ve sněhu vyšlapaného srdce šlápl. Přímo doprostřed! Za celou dobu, co jsem venku, nepotkám člověka, a zrovna teď, když si tu vykreslím srdce pro mé milé, se kdosi přihrne a bez okolků mi do něj dupne!“
„Takže žádný novoroční pozdrav nebude,“ zkonstatoval chlapec. „To naštve!“
„To si piš! Já měla takovou zlost! Jak si to ten člověk mohl dovolit? Copak ho neviděl? Jak já k tomu přijdu? Tak krásný nápad a teď je k ničemu! Nedalo se nic dělat. Vyfotila jsem srdce tak, jak bylo, i s tou jednou cizí stopou uprostřed. Pak jsem mobil zastrčila do kapsy a poodstoupila, abych se na obrázek ještě jednou podívala, než se obrátím a půjdu domů.“
„Smutný pohled, co?“ Matýskův hlásek zněl taky smutně.
„Zezačátku ano. Jenže pak mi najednou došlo, že takhle je to správně. Že to tak mělo být. Že bez té stopy to to nebylo ono. Protože přesně takhle to v životě chodí, a to mé srdce je toho teď symbolem. Možná to pochopíš spíš, až budeš větší, ale takhle to prostě je. Občas se zničehonic najednou vynoří odněkud člověk, kterého jsi do té doby nikdy neviděl, a zanechá v tvém srdci stopu.
Někdy krásnou, vroucí, milou. Někdy, bohužel, bolavou a smutnou. Stejně tak i my zanecháváme stopy v srdcích jiných lidí. Zezačátku cizích, časem možná jedněch z nejbližších. A i když se pak v běhu života zase od sebe vzdálíme, vzájemná stopa v našich srdcích zůstane. Tak to bylo, a tak to vždycky bude.“
Matýsek se zamyslel. Před očima se mu mihla Adélka, holčička z vedlejší lavice. Zrzavé kudrny, pihy na nose. Jak rád ji zlobil! Líbilo se mu, když se čertila. Vůbec se mu líbila. Občas si na ni vzpomněl i doma. Že by tohle byla ta stopa, co babička myslí? Napadlo ho, jestlipak si třeba Adélka taky na něj doma vzpomene. Ale jak?
„Víš, Matýsku, je to jen na nás, jaké stopy v srdcích jiných lidí zanecháme.“
Matýsek sebou trhnul. Babička snad přesně ví, na co myslel! To je prostě celá ona! Ví všechno! Pro jistotu přinese Adélce hned v pondělí bonbóny! A přidá maminčiny perníky!
„Babi,“ odhodil peřinu a skočil babičce do klína, „víš co? Seš super!“
„To ráda slyším,“ usmála se babička. „Však ty jsi taky můj zlatý kluk.“
„To byl skvělý příběh, mami,“ ozvalo se od dveří.
Matýsek se otočil. Ve dveřích stála maminka, tatínek a Anička, jeho starší sestra. Všichni se usmívali.
Za oknem padal sníh a Vánoce přešlapovaly za dveřmi.
krásné vyprávění, pohlazení po srdíčku 🙂 pamatuji si příběh s běžcem… kouzlo neplánovaného přineslo tu správnou připomínku, že teprve stopy, které necháváme v srdcích druhých a které oni nechávají v našich, tvoří celý obrázek 🙂 na ty, kteří vstoupili, prošli a zanechali nesmazatelné stopy, s láskou a dojetím vzpomínáme, o Vánocích tím víc…díky, Toro 🙂
Toro,díky! To srdce si taky pamatuji a jak už to tak bývá,někdo ho musel nutně protnout.Proto je nám zapotřebí laskavých babiček a pohádek s nadějí.
Děkuji!
Kouzelné ❤️
Toro, děkuji. Připomněla jsi mi mou milou tchýňku, která už s námi třetí Vánoce bohužel není a která právě tak uměla mým dětem číst a vyprávět laskavé příběhy.
Děkuji!
Toro, překrásná babiččina pohádka. Také mám už hodně pošlapané srdce, bohužel převažují stopy zanechané lidmi a zvířaty, kteří už zemřeli, jsou to stopy bolestivé, ale jsem ráda, že tam jsou a už navždy jsou. Naštěstí i těch živých stop je dost i když s některými jejich majiteli jsem během let ztratila kontakt, ale v srdci jejich stopy zůstávají.
Maričko, to jsi napsala moc krásně 🙂
Toro, pěkné.
Jinak, žádnou milou pohádku ani vyprávění nemám, ale můžu poskytnout jeden recept, který jsme s MLP vymysleli (dnes realizován podruhé, bylo to dobré), je to kuře na tymiánu s jablky.
Kuřecí stehna osolit, opepřit a okořenit tymiánem (radši dát všeho o malou trošku víc, než byste si mysleli/y). Naříznout ke kosti kapsičku a vycpat ji pokrájenými jablky a vlašskými ořechy, lze přidat i kostičky anglické slaniny. Péct při mírné teplotě do zlatova. Vylepšení: podložit větším množstvím předem osmahnuté cibule, dalšími jablky a dalšími vlašáky, podlít málo sladkým jablečným moštem nebo ciderem. Podávat s rýží. Je to vážně moc dobré, vyzkoušejte, hlavně asi dětem by to mohlo chutnat. Jo a vše se peče/připravuje na másle.
také to dělám a mám ráda tu šťávu z masíčka a jablek. Tymián nebo šalvěj to jistí. Máme to rádi s bramborovou kaší. MŇAM – inspirace
To zní úžasně 🙂 Ráda to vyzkouším, mám slabost pro maso s ovocem:))
Takže nabízím svůj recept – jde to jak na kuřecí prsíčka, tak i na lososa (s jinou rybou jsem to nezkoušela, tak nevím).
Maso připravené jako stejk (nebo rybu:)) popráším mletým rozmarýnem (dá se i celý, ale není to ono), opeču, trochu osolím, přidám cibuli (může být hodně) Po opečení z obou stran včetně cibule (ta nesmí ztmavnout) zaleju pomerančovým džusem. Redukuju, přidám máslo, ještě maličko redukuju, podávám. Je to překvapivě dobré 🙂
A díkybohu další obměna pro „kuře stokrát jinak“ 🙂
To zní pěkně.
Receptů na kuře 100x jinak mám spoustu, časem třeba nějaký další přidám.
Na první dobrou mě napadá kuře na vermutu, ten vermut by měl být aromatický, ale ne moc sladký. Jestli červený nebo bílý, to záleží na kuchařce (my dáváme červený, máme tajný domácí zdroj z Čejkovic). Kuřecí díly se nejdřív přes noc naloží do marinády z olivového oleje, soli, vermutu, balzamikového octa, čerstvého nebo sušeného rozmarýnu a nadrceného česneku, všeho přiměřeně. Druhý den se to trochu podlije vodou a tou marinádou a pomalu při nízké teplotě peče. Je to opravdu dobré.
Mňam! Když já doma otevřený alkohol moc nemám. Leda naši domácí hruškovici! 🙂
My taky ne, pokud je otevřený, hned ho vypijeme. 🙂 Na tenhle recept si ten vermut kupujeme zvlášť, on ho má Marek opravdu dobrý.
S hruškovicí žádný recept nemám, tu zas nepijeme my, vlastně vůbec žádné tvrdé.
Já ji mám hlavně jako lék, tedy když jsem nachlazená. No a jiného než hrušky tu na alkohol nemáme 🙂
to by šlo i na kuře, jsou to dobré nápady…
Děkuju
Toro, krásný příběh. Hluboký a plný člověčenství. Díky!
Děkuju
Radko, já si ještě pamatuju tu fotku srdce ve sněhu, která tě inspirovala 🙂
A stopy v srdci… to je velké téma. V dobrém i zlém. Díky za pohádku! 🙂
No to srdce jsem fakt vyšlapala do sněhu já a taky mi jím kdosi proběhl, ten příběh se fakt stal…
Srdce vlastnoručně (spíš vlastnonožně) vyšlapané do sněhu mi před pár dny jako opožděné přání k Vánocům-předčasnou péefku poslala kamarádka. Šlapala to bosá.
Krásné povídání Toro, moc krásné. Jako ze života, my taky máme vnoučka Matýska a vnučku – jeho starší sestru Aničku -), ale náš Matýsek nebyl naštěstí nemocný a pusu s Aničkou nezavřeli :-)).
A zjistila jsem, že kočky sníh opravdu nemusí :-)). Kája v něm chodí, pokud tedy vůbec vyleze ven, jak kočárová kobylka, Líza skáče jak klokan a Čerťa pro jistotu ani ven nejde. To pejsci sníh milovali, skákali do závějí jak do bazénu, pořád mám před očima ty jejich rozesmátý čumáčky 🙂
Díky moc!
Báječný příběh, Toro!
Ehm, kde je ta kočka?
Kočky byly přece doma. Ty do sněhu nechodí. Maximálně pár kroků a pak zas do tepla, přece :D.
A kotě Čičík bylo celou dobu u Matýska pod dekou!
Á, další pokračování Matýska! Ukládám k těm předchozím, tohle jsou nádherné příběhy!
Díky moc. Jestli chceš kouknout na úplně všechno, co jsem kdy napsala, koukni na
http://www.radmila-tomsu.cz, udělala jsem si web a je tam úplně komplet všechno…
dodatek -stačí prokliknout tu http adresu…
jůůůů, mám vánoční dárek! Díky!
Moc pěkné Toro, opravdu krásné a pohodové čtení.
Mám teď doma na pár dní vnuka Samíka.
A já si s ním také moc ráda povídám a myslím, že i on se mnou rád mluví.
Včera byl doma s dědou. Děda mu uvařil dobrý oběd a popovídali si.
A věřím, že na tohle bude jednou vzpomínat. Na hovory s babičkou a dědovy výborné italské špagety a povídání.
Já také vzpomínám na svojí babičku.
Je fajn, když jsou s náma vnoučata rády. Já je tady taky ted chvíli měla, hráli jsme deskovky, povídali… bylo to super.
Díky, Toro, za krásnou vánoční pohádku. Teď zrovna sněhovou peřinu nemáme, ale chumelilo den před Štědrým dnem a přineslo to úžasnou atmosféru klidu, ticha a pohody. (Taky jsem se šla courat do toho marastu a nechala chlapy šoulet nepečené koule :). )
Jo, to byl krásný pohled. Zato teď už je tam ošklivo a pošmourno, mlha jak hrom.
Díky!