HOST DEDENÍKU – Bubu: Na co mám chuť na jaře?

Začíná jaro a my jsme po zimě schlíplí a unavení a ze všech stran na nás útočí všechny ty jarní detoxy, půsty a ozdravné kůry a podobné noční můry. Detox podle té či oné celebrity slibuje krásu filmové hvězdy.

Jarní očistná dieta slibuje tělo snů. Třídenní jarní půst slibuje zdraví do sta let.
Ále jenže… sliby chyby… Že bychom se na to nevykašlali! Myslím, že tělo si řekne, co potřebuje. A moje tělo má raději dobré jídlo než půst a ovocný salát než dietu. Tak na co mám chuť na jaře? Třeba na obyčejná míchaná vajíčka s pažitkou. Na jahodové „tiramisu“, jehněčí kapsu, králíka,…

Jak máte rádi vajíčka? Já mám nejradši míchaná polotuhá, kdy bílek je tuhý a žloutek jen ohřátý. Pak osolit, jen tak strouhnout pepře a zasypat velkou hrstí nasekané čerstvé pažitky.
Někde jsem četla, že podle toho, jak má člověk nejradši vajíčka, se pozná charakter. Nepamatuji si už, jaká úprava se pojí s jakým charakterem, ale pamatuji si, že nejhorší bylo nevědět, jak vlastně má člověk rád vajíčka.

Jehněčí kapsu jsem neděla několik let. Ono taky není úplně snadné se dostat k dobrému jehněčímu. Ale když se to mladé maso pěkně odblaní, bok se nařízne a pod maso a na žebra se nacpe dobrá nádivka, a pak se to pomalu upeče… No báseň. Maso kořením jen solí a pepřem a do nádivky patří kopec různých bylinek (petržel, rozmarýn, pažitka, medvědí česnek), rozškvařená slanina a mandle.

Tak mě napadá, že mě sice honí mlsná, ale vlastně mám chuť na vcelku zdravá jídla. Když maso, tak mladé a málo tučné. Když moučník, tak lehoučký a s ovocem. Tak si dejme jarní detox podle vlastní mlsné huby.

 

Jak dělám jahodové „tiramisu“?

 

Z tiramisu zůstal krém. Ušlehám šlehačku, přidám vanilkový cukr a mascarpone a ještě chvilku šlehám. Polovinu nechám tak, do poloviny přidám kakao.

Připravím si sušenkový korpus. Rozdrtím sušenky a promíchám s rozpuštěným máslem. Urovnám a udusám na dno formy. Na to nastříkám pruhy bílého a tmavého krému a nechám ztuhnout.
Podávám s rozmixovanými jahodami z mrazáku.
Poměr: 2 šlehačky, 2 mascarpone, 1 vanilkový cukr;

2 sušenky club a 100 g másla;

zmrazené jahody, cukr podle chuti a lžíce rumu.

 

A na co máte chuť na jaře vy?

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:32

73 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Pod pojmem prirozene sladke potraviny mam na mysli kvalitni obili, lusteniny, skrobovou zeleninu a maso setrne upravene na prirodni zpusob. Prirozene sladke potraviny v dobre kvalite jsou vyzivujici a ucinne posiluji oslabene traveni. Dodavejte telu sladkou chut v prirozene forme a zbavite se chuti a zavislosti na sladkem a na slanem.

  2. Zaujaly mne vase diskuse o polente, a jak ji varite, vcetne dodavani syra, smazeni, atd. Tema blizke memu srdci, i kdyz ja varim grits, narodni jidlo Jihu. V podstate je to totez – nahrubo namleta kukurice, pomalu varena na kasi. Nejlepsi grits jsou hrubejsi nez polenta, a vetsinou jsou z bile kukurice. Dobre to uvarit trva 20 – 40 minut, ale existuji predvarene verze, ktere jsou dobre na rychlou snidani. Ale kdyz vezmu tu hrubo namletou klasiku, tak to se vetsinou dokonci smetanou a je to jak kanvas, na ktery se daji vrstvit chute. Ke snidani – volske oko s tekutym zloutkem, zanahnat zloutek do grits, nekolik platku do krupava opecene slaninky. Nebo silny platek opecene sunky a na to omacka pripravovana castecne z kavy – jako zivotabudic (red-eye gravy). Ovsem naprosta parada je opravdu stara klasika z jihokarolinskeho pobrezi, naprosto zrala rajcata (nebo San Marzano)podusena s cibuli, neco cesneku, troche slaninky a na to lehce opraskle krevety – shrimp and grits. Nekdy do zbylych grits primicham trochu syru, vetsinou oranzovy cheddar, vajicko a necham v pekacku zatuhnout. Ogrilovane platky, nebo jen opecene na panvi – vyborna priloha k rybam, spolu se salatem z rukoly nebo jinych mladych listu – mnam.

  3. Byly tady zmínky o kozích sýrech 😉 . Byli jsme v Lidlu, měli tam doprodej velikonočních akcí a zakoupili jsme kozí sýr ve slaném nálevu v plechovce, 400 g za cca 80 Kč. Vynikající, mírně slaný, konzistence jako feta. Mňam. Pokud na něj ještě narazíte, tak neváhejte.

  4. Mam mezeru. Az do nedavna jsem ani neznala vyraz medvedi cesnek. A samozrejme nikdy nejedla. A v CR jsem vzdycky byla po sezone med. cesneku. Ale moje neter na to chodi, a vari s tim, a taky mrazi, a zavaruje a taky dela neco jako pesto. Tak mi pry nejaky schova.

    1. Jedla jsem domácí pesto z medvědího česneku a je to fakt dobrota. Jinak špenát z něj je bezkonkurenční. A teď je ten pravý čas na něj vyrazit.

      Kdysi jsme jeli s Jeníkem kolmo na Soutok (soutok Moravy s Dyjí na hranici Čech, Slovenska a Rakouska pod Lanžhotem) a tam v Pralese zrovna kvetl – teda vůně nic moc, ale ty kytky! Bílá kam se podíváš. Ovšem do kuchyně byl již nepoužitelný – listy se trhají PŘED květem.

        1. semínka- jestli ho někdo chce tak se ohlašte není jen u nás , je i za plotem a ve Světlé ho je celá louka.

          1. tak na poštovném už ho nemaj, tak se hlásím o semínka, rozpěstovat jde ze semínek i z cibulek,ale na cibulky je už letos pozdě, musej se dávat do země v listopadu…

            1. Šárko, a nebudou lepší rovnou cibulky? Já si loni nějaké vyryla a česnek se mi pěkně rozrůstá pod ronďákem.

    2. okolo Uherského Hradiště ho roste moooooc….čerstvý teď prodává Lidl…najednou ho používá každej a do všeho, zase lidi objevili Ameriku…je moc dobrej na chleba s máslem, do sejrů,do polívky místo petrželky…

      1. Tady ho lidi sbírají tradičně, bez ohledu na módní trendy foodbloggerů… ale poznala jsem ho až tady.

        1. my máme medvědí česnek na zahradě a používáme ho bez ohledu na nějaká doporučení pánů televizních a jiných kuchařů

    1. Jenže ono se dost blbě fotí, má příliš krátký poločas rozpadu. Vlastně sežrání. 🙂

  5. Miluju míchaná vajíčka značně vlhká, volský oko tekutej žloutek a maso mi krvavé moc nechutná. No, frfla 🙂 Ovšem jak dojde na sýry, miluju i ty smradlavé, stará koza a kozí sýr s koriandrem a vůbec asi jakýkoli… a ovčí jsou prostě skvělé! A na jaře ujíždím na rukole a všelikém zeleném lupení, co se dá koupit v obchodech. Všelikeré lupení, trocha oprásknutého kuřecího masa, pár cherry rajčat, zakapat oliváčem a trošku redukovaného balzamika s fíkama a k tomu toust- no a to fakt můžu 🙂

    1. Ano, stará koza, co už se drobí, že ani nakrájet nejde, kozí gouda s koriandrem a pískavicí, kozí gouda s ořechy…
      Já si to kupuju místo čokolády.
      A na kakau z kozího mléka jsem vyrůstala, a nijak mi nesmrdělo. Kdyby nebylo tak drahé, tak si ho budu kupovat i teď, protože jiný zdroj nemám.
      Jinak už se těším na svoje rajčata a okurky, to pak nejím nic jiného než saláty.

  6. Bu-bu, prosím tě hoď sem receptík na tu polentu, on ji každej dělá jinak…děláš jen kaši nebo to zprscováváš pak dál???

    1. Polentu dělám podle návodu na krabici/pytlíku 🙂 Pak ji vyhrnu na plech (na pečící papír), rozetřu, nechám ztuhnout, a pak pocákám olivovým olejem a strčím do trouby naprudko ošlehnout zvrchu. Pak krájím na obdélníčky.
      Když to není zrovna k lososovi a ke koprovce, mám ji ráda posypanou parmazánem a třeba rozmarýnem.

  7. Pokud jde o zeleninu, těším se po zimě nejvíc na mrkev – sladkou a jemnou. Ta, co se prodává přes zimu, je dřevěná, tu nemusím, Zato tu mrkvičku, co je od jara do podzimu, tu přímo miluju. Buď si ji jen očistím a schroupu, nebo nastrouhám na salát. Mňam.
    Taky jsem přímo závislák na rajčatech, ale na ta sytě červená, voňavá a sladkokyselá je ještě čas, ta přijdou až v létě. Na jaře si taky sem tam ráda dám pěkně chřupavý šťavnatý světlezelený kedluben.
    Jinak se mi chutě s ročním obdobím nijak moc nemění, jím tak nějak celoročně stejně.
    Míchaná vajíčka mám ráda „dosucha“, osolená a opepřená. Někdy si do nich namáčknu trochu česneku, anebo si pak na hotová kydnu trochu hořčice 😀 . Ale úplně nejradši mám vajíčka natvrdo. Jakýpak mám asi charakter?

  8. Myslím, že mám moc ráda asi nejoriginálnější recept na úpravu vajec.
    To se vezme ocet a vejce se do něj namočí přes noc. Rozpustí se mu skořápka a ráno taháte z octa vejce v gumovitém, pruživém provedení. Naložíte ho do vody a tu večer vyměníte.
    Ráno je připravené pro pokusy s osmózou. Pokud ho namočíte do slané vody, jeho hmotnost se zmenší – vejce vylučuje tekutinu, aby sůl „naředilo.“ Pokud ho poté namočíte do sladké vody, natáhne si vodu zpátky. A tak tak dlouho, dokud vás to baví. A pokud máte dost odvahy, můžete si ho pak upravit i k jídlu. 8)

      1. Šárko, koagulace je srážení, např. i bílkovin, která ve vejcích jsou. Ale s postupem výroby černých vajec to nemá společného nic.

        1. někde jsem to četla,že se to tímhle dá urychlit to zrání na tři měsíce…alkalická koagulace? Je to možný? To víš,já a chemie…

    1. Jak to tak čtu, JJ, tak na vaječné menu bys mne nenalákala (rofl) . Ale nebuď z toho smutná (chuckle) , to ani Sharka na svoje zkažený vajico …

      1. Ygo, můj zatím nejšílenější vaječný nápad byla vejce dělaná v mikrovlnce. Samozřejmě rozklepnutá na talířek. Pyrotechnik nejsem :).

  9. U mňa vedie jarná polievka z mladej zeleninky, keď už teda taká je. Mladá mrkva, hrášok, kareláby, orestované na mladej cibuľke, zaliate len vývarom, uvarené len na skus, na záver posypané pažítkou alebo mladou petržlenovou vňaťou. Keď už je aj prvá letná kapusta (myslím zelí 🙂 ) tak aj tá je tam fajná. A keď sa k tomu náhodou podarí nájsť májovky (huby, čírovnice májové), je to polievka jedna báseň. Ale v najhoršom to zachránia aj kupované šampiňóny. Mám v pamäti jednu takú polievku, čo sme s tetou varili kedysi dávno na chalupe v Maríkovej, to bolo už začiatkom prázdnin, a tá bola s nádhernými kuriatkami (liškami) z kraja smrekového lesa a všetka zelenina bola zo záhradky pri chalupe… Šaláty vezmem na milosť, až keď udrú horúčavy. A jahňa sa mi občas podarí si dať tak akurát v Grécku, na dovolenke, u nás na to nemám dobré zdroje.

  10. Vajíčka mám ráda taktéž míchaná s tekoucím žloutkem, s troškou pepře a sladké papriky a posypané buď pažitkou nebo čerstvou petrželkou nebo libečkem (už mi roste!) – mňam.

    Na jaře si nejvíc pochutnám na tom nejobyčejnějším – čerstvý chleba se sádlem a pažitkou nebo ředkvičkou – tak to je mana nebeská.

    Když jsem chodila do školy na měšťanku (do vedlejší vsi), tak jsem po návratu (pěšky do hroooozného krpálu) byla tak hladová, že jsem mívala na obědovečeři trojboj – tři chleby se sádlem – na jednom pažitku (nebo cibuli), na druhém ředkvičku a na třetím hořčici (nebo sladkou papriku) – hezky jsem si to všecko nachystala na prkýnko, nakrájela na proužky a pak už jen natahovala ručičku, sunula do pusy a mezi tím jsem bojovala mezi supy nebo byla na lovu šelem, popřípadě trávila pět neděl v balónu …

  11. Vajíčka má ráda na hniličku a vybírat je ze skořápky lžičkou.

    Na jaře dostávám chuť na čerstvou zeleninu ( zejména ředkvičky ), i když jinak nejsem její vyznavač.

  12. Jakmile začne mít na jaře zelenina alespoň trochu vůni a chuť, začne mi sezóna salátů. Já si je dám i v zimě, ale ono to není ono. Rajče je teda červené, okurka je teda světle zelená, snad jen ty papriky mají nějakou chuť. takže v zimě spíše mrkvový, zelný a podobná česká klasika.

    1. Zrovna včera jsem nakrájela nějaký to cherry rajče… a byla to jen hmota. Prostě bez sluníčka chuť nedoženou.
      V zimě mám spíš chuť na teplou zeleninu, než na saláty. Takže dělám dušenou mrkev, špenát, zelí,… A teď se mi to ještě prolíná.

      1. Uf, Sharka, neznášam stonkový celer (akýkoľvek celer) aj kozí syr. Kombinácia oboch by ma asi zabila (rofl)

          1. Ygo, příčí se Ti myšlenka na kozí sýr nebo na řapíkatý celer? Kozí sýr miluju a přišla jsem na chuť řapíkatému celeru loni, když jsem nemohla moc zeleninu a tak jsem pila smoothie. Rajča a řapíkatý celer byla ohromná kombinace

            1. Příčí se mi myšlenka na to, že bych něco z toho měla pozřít – a to jak zvlášť, tak dohromady.

          1. Hitlera na vás – jak říkali naši stařeček. Ale jak jich znám, tak by kozí sýr ani cerel do huby taky nevzali (rofl) … mám takový dojem, že o cerelu tvrdili, že „smrdí mrtvolů“.
            Ech – a jak byli múdrej! (rofl)

            1. Ano, presne! Smrdí to capinou a chutí to tak, ako to smrdí (kopyrajt na túto hlášku má môj synovec)

                1. Nevěř tomu – smrdí i z čistého domácího mlíka – a když naši jeden čas krmili kozu fenyklem, tak to smrdělo kozou a ještě k tomu fenyklem (rofl)

                  1. si kup takové krémové Rondele kozí- zelený potisk, sejra v kelímku…necejtíš nic

                    1. CEJTÍÍÍÍÍŠŠŠŠŠŠŠ! Nemysli si, že jsem nezkoušela. Ten kozí ocas tam je!!! 😛 (to NENÍ olizovací)

                    2. Rondele mám radši ořechové. To je tuze dobré. A není kozí 🙂

                      Z těch kozích mám snad nejradši ten s koriandrem a pískavicí. Mívají ho v kauflandu a nekřesťansky drahej (50 kč/100 g), ale strááášně dobrej.

                    3. já mám ráda,to zelené,pak modré se solí a ořechové…

                    4. z kozích miluju starou kozu, taky je nekřesťansky drahá…ale chutná mi víc jak parmazán 😀

              1. Túto peknú teóriu do mňa už roky hustí kámoška, ona je z kraja, kde sú kozie produkty bežné a ona ich má vo veľkej obľube. No ja som teda asi ešte na zdravo živenú kozu nemala šťastie, mne to smrdí úplne všetko. Ale výrazné arómy bežne takto ľudí rozdeľujú, jedni sú ich náruživými konzumentmi a druhí ich rovnako náruživo nenávidia 🙂

                1. nám to říkali na kozí farmě v Pěnčíně…ale je fakt,že krom toho sejra, co s ním hejbou červi – casa marza, ty smrady jím velice ráda..doma mám teď jedny olomoucké -už skoro pochudujou….

                2. No, my to máme v rodině tak, že mamule a ségra kozí sýr ani omylem. A já to ráda. Ale je fakt, že z některých sýrů ta kozina leze fest, jiné jen příjemně ozvláštňuje.
                  Jedna skoro sousedka chová kozy a dělá čerstvý sýr. Kozy i kravku s teletem má věčně venku, na zeleném. A sýry ať už čistě kozí nebo půl na půl kozí/kravské má skvělé.

                  1. Já se hlásím k těm co kozinu nemusej´Koupila jsem si jednou ze zvědavosti holandské sušené mléko do kafíčka a to teda letělo i s pytlíkem, takže ani sejra a to máme tady kozi farmu.

        1. Taky se hlásím k těm, kdo by nepozřeli ani celer (ani řapíkatý, ani jiný), ani žádný kozí mléčný výrobek, natož v kombinaci. Zkusila jsem v životě obojí a víckrát už vážně nemusím. A takovou pochoutku, jako casu marzu, bych nechtěla vidět (ani cítit) ani zdálky 😀 !

  13. ulítávám na Matcha tea a grepové šťávě od Inky..a tak jsem to zkusila spojit…výsledek? Skvělej,osvěžující nápoj…
    Míchaná vajíčka mám ráda také „blátivá“..takž enelenuju si osmažit bílky a do nich , když dám pánev z plamene, vníchám žloudky..prohřejí se, je to moje konzistence a sýpnu bílým pepřem a solí, hrst pažitky není od věci a chleba s máslem.. volská oka mám také nejraději s hodně tekutým žloudkem, ale do nich si sypu mletou sladkou papriku. Vajíčka na měkko, zase oblibuju s lžičkou kremžské hořčice…
    Na jaře bych si dala z masa jehněčí,skopové a ryby…a semo tamo stejček…poctivej,rare 😀
    z bezmasých jídel: kapustovou sekanou, dršťkovou polívku z hlívy, brambory s tvarohem, koprovku atd..a hodně zelených bylinek….

    1. Hele, jestli my nejsme potvory krvelačné…
      Vajíčka mám ráda stejně. I ta hořčice k vajíčkům naměkko sedí 🙂
      A steak co nejkrvavější. Mňam. Ten bych si taky dala.
      Jen tu kapustu zrovna nemusím a brambory taky moc ne.
      Ale koprovku – samá kysaná smetana a kopr. Mouky, jen aby se to „svázalo“. A lehce tím přelít lososa s opečenou polentou… To je taková dobrota. 😛

      1. ona by ti i ta kapusta jela,kdybys to u nás ochutnala 😀
        no, já bych vysušenej stejk nejedla, mě to připadá jak surový tejrání masa..ale hoooodně rare, to je moje 😀
        polentu mám ráda, když mi ji někdo dobře udělá..
        ta koprovka by byla dobrá i na vejcích i bramborách.. 😀
        Lososa sním od někoho,kdo ho dobře umí, ale raději mám jiné mořské nebo sladkovodní ryby..když si je dělám sama…takovej čerstvě ulovenej pstruh na pánvi,to je lahoda, jen malinko posolit a do bříška nacpat nějaký bylinky rostoucí kolem…

        1. Losos je jedna z mála ryb, kterým svědčí zacházení jako s hovězím steakem. Když ti ho někdo udělá durch, tak z toho je suché pilinovité cosi. Ale když je pečený naprudko a jen tak napůl, tak je to moooc dobré.
          Na rozdíl třeba od kapra, kterému svědčí pomalé dlouhé pečení na pánvi. Maso se zpevní, není blátivé, ale krásně se odlamuje a přitom je vláčné. A pstruh je prostě skvělá ryba.

    2. Vajíčka na měkko, hooodně na měkko, vyklopit do misky, lupínek másla a sypnout čerstvým křenem.
      Sakra, to je zase téma.
      Volská oka taky s tekutým žloutkem, občas si udělám na slanině,ta ale z pánve dost vyskakuje, na talíř k tomu všechnu zeleninu, která je zrovna doma.
      Teď mám pěkně vylezlou tu patrovou cibuli, tak na to ještě udělám závěj z posekané natě, to nemá chybu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN